viljikset ja vauva

En tiedä kuuluuko tämä nyt ihan tälle palstalle, mutta ihan uteliaisuuttani haluiaisin tietää muiden mielipiteitä :)

Kun minulla on lemmikkeinä 2 isohkoa käärmettä, asuvat terraarioissa ei vapaana ja olen viimeisilläni raskaana.

Moni on päivitellyt paheksuvasti asiaa että saan vauvan, mutta mielessäni ei ole käynyt että luopuisin lemmikeistäni.

Mitä vikaa siinä on että olisi käärme ja vauva samassa taloudessa?!
3145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Samaa olen minäkin ihmetellyt, kun meillä asuu lemmikkisiili, joka juoksentelee vapaana. Mutta siili juoksentelee öisin (ja silloinkin rajatulla alueella), ja vauva ei todennäköisesti juoksentele vielä vuoteen, ja tottakai lattiahygieniasta huolehditaan siinä vaiheessa, kun on ajankohtaista pitää vauvaa samalla lattialla, jolla siili öisin viipottaa. Mutta siis tuskin toisiinsa törmäävät kovin aikaisessa vaiheessa.

Älä turhaan mieti, mitä muut ajattelevat ja kyseenalaistavat. Itse tiedät, ettei lemmikeistäsi ole vauvalle riskiä, ja tiedät myös, että jos olisi, niin tekisit varmasti ratkaisun vauvasi parhaaksi. Niin mekin, mutta vielä ainakin vakaasti uskon meidän talouteen mahtuvan sekä lemmikin että vauvan, enkä itse näe mitään ristiriitaa siinä.

Oon myös huomannut ihmisten juttelevan tuon tyyppisiä myös ihan "lämpimikseen": "no mitenkähän tuo teidän kissa suhtautuu tulokkaaseen", "jääkös teiltä aikaa koiran lenkittämiselle/jollekin muulle harrastukselle" ja "mitenkäs te nyt meinaatte selvitä ilman autoa" jne. Tarkoittamatta mitenkään kyseenalaistaa, uskoisin... Kunhan höpöttelevät. ;)

Äänestä

levittää mm. salmonellaa. Joskos ihmiset tarkoittavat terveysriskejä. Helppohoitoisiahan nuo ovat, meillä on 3.

Äänestä
  • mielipiteistä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lollipoppi___ kirjoitti:

En tiedä kuuluuko tämä nyt ihan tälle palstalle, mutta ihan uteliaisuuttani haluiaisin tietää muiden mielipiteitä :)

Kun minulla on lemmikkeinä 2 isohkoa käärmettä, asuvat terraarioissa ei vapaana ja olen viimeisilläni raskaana.

Moni on päivitellyt paheksuvasti asiaa että saan vauvan, mutta mielessäni ei ole käynyt että luopuisin lemmikeistäni.

Mitä vikaa siinä on että olisi käärme ja vauva samassa taloudessa?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu