Muutaman vuoden vanha 3.5hv peruskone, hyvin pelannut, kesken normaalin käynnin rupesi käymään epätasaisesti ja heikolla teholla, aina välillä tummempaa pakokaasua muutaman paukauksen verran, ilmanputsari ja bensa ok, kaasarin jouset tallella, tulppaa en ole katsonut. Tietääkö joku suorilta mikä pilannut käynnin?
B&S käyntihäiriö
huolestunut..
6549
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laitoin uudet kaasarin kalvot, käynti muuttui vahvemmaksi, mutta edelleen voimakas kierrosnopeuden vaihtelu, humppaa. kaasaripakettia kiinnitettäessä ihmetytti kaksi tiivistysrengasta kaasarinkurkun ympärillä, kuminen ei mahdu kurkun sisään, molemmat jäävät jotenkin irralleen sylinteriin menevän putken ympärille, miten ne olisi tarkoitus asentaa?
Kyllä kuminen o-rengas pitäisi mahtua kaasarin kurkun suulle ja sen jälkeen tulee valkoinen rengas, niin että se jää noin kurkun ulkoreunan tasolle ja oikein päin, niin että se istuu hyvin. O-renkaan tarkoitus on juuri tiivistää kaasarin kurkun ja putken väli, niin että ei ime ilmaa välistä.
""Kyllä kuminen o-rengas pitäisi mahtua kaasarin kurkun suulle ja sen jälkeen tulee valkoinen rengas, niin että se jää noin kurkun ulkoreunan tasolle ja oikein päin, niin että se istuu hyvin. O-renkaan tarkoitus on juuri tiivistää kaasarin kurkun ja putken väli, niin että ei ime ilmaa välistä."""
Noin minäkin sen ajattelin mutta se O-rengas ei tosiaan mahdu sinne kaasarin kurkkuun, ihan kuin olisi aivan väärän kokoinen, väkisin laitettuna jää mutkalle, kovamuovinen valkoin rengas kyllä istuu kurkun suulle, on tää vaikeaa.
jos kumitiivisterengas on liian iso???ei pitäis kyllä mutkalle mennä??jos joku on hukannut sen,ja laittanut erilaisen tilalle??osta uusi rengas...(noin 1e.)pitäis sopia
Kuminen O-rengas on alkuperäinen, itse uutena ostamani kone jonka purin ensimmäistä kertaa, pää hajoo näiden kanssa.
Onnellinen loppu, pienkoneliikkeestä uusi O-rengas joka oli selvästi pienempi ja istui napakasti paikoilleen, kaasari kiinni ja kone käy kuin uutena, jess! Yhteenvetona jos B&S alkaa piiputtaa tarkista että kaasarin säätöjouset paikoillaan(2kpl), kaasari-tankkipaketin kaksi kiinnityspulttia tiukalla, jos ei auta niin kaasarin kalvot vaihtoon ja kootessa kaasarinkurkun tiivisteet kohilleen, pitäisi laulaa.