pressun ikkunat kirkkaiksi

sumussa

Pressua kyllästäessa meni pressun 'ikkunoihin' kyllästettä. Nyt ikkunat pilkullisia ja sumeina. Onko tietoa millä aineella saisi ikkunat kirkkaiksi.

5

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lue ohje

      mitenkään muuten kuin vaihtamalla. Eikös siinä kyllästeen ohjeessa nimenomaan lue "älä päästä litkua muovi-ikkunoille"! Ja jos menee (ainahan menee), pese/pyyhi heti pois! Ei ne ohjeet siinä ihan turhaan ole!!!

      Voithan sopivalla liuottimella kokeilla, jos tehoaa. Mutta kokeile ensin johonkin kulmaan, ettei muovi sula tai sumene ohenteesta.

      • dsfahLÖÄ

        liottimilla sula mihinkään


    • kokeilisin autovahalla ja jos ei kirkastu niin vähän "jäykempää" cleaneria.
      Muutoinkin olen käyttänyt pressun ikkunoissa autovahaa, ihan uudesta alkaen, ovat pysyneet kirkkaina ja pehmeinä vuosia.

    • eilitkuja

      Ei onnistu kirkastus, kokeilin itse aikoinani kliinerit ja vahat, mutta kun muovi on harmaantunut, niin ainut konsti on kyllä vaihtaa ne ikkunat. Teetin vaihtotyön nykyiseen sprayhoodiini viime talvena ja kustansi noin satasen postikuluineen. Litkujen kokeiluun menee äkkiä enemmän.

      • 23

        Ikkunoiden kirkastus setti. Saa Maritimista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1323
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      841
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      650
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      481
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      454
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      150
      422
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe