Svea

Osaako joku sanoa, että miten Svea suhtautuu maksujärjestelyyn?
Laskut ovat 300,300 ja 500. Olisko nuo mahdollista laittaa esim. 6 erään jokainen?
Svea on ollut kyllä todella armoton kun ollut sinne yhteydessä, eikä sieltä ole mitään järkevää tekstiä saanut.
Eli jos odotan perintäkirjeitä ja sovin sitten heidän kanssaan??
8732
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mä olen ollut pariin kertaa Svea-perintään puhelimitse yhteydessä kun koitin sovitella noita jotain hulluja vippivelkoja.

Ihan asiallinen asiakaspalvelu on aina vastannut ja niitten kanssa pysty kyllä sopimaan. Kerrot vaan tilanteen ja kysyt et olisko mahdollista saada sellanen ja sellanen maksusuunnitelma. Itsellä ainakin onnistu.

Suosittelen kokeilemaan oman kokemuksen perusteella.

Äänestä
  • Oon ite aina ollu sähköpostilla yhteydessä ku kämpässä on niin huono kuuluvuus eikä viitsi parvekkeella asioitaan kailottaa. Sähköpostitse he aina vastaavat "ota yhteyttä perintäkirjeen saapuessa" kun kysyn vähänkin laskun maksamisesta.

    Minkälaisiin eriin olet saanut ja minkä suuruiset summat ovat olleet kysessä?
    Itsellä pitäisi tulla ensi viikkoon mennessä kahdesta paikasta perintäkirjeet. Summat hipovat sitä 300€ ja yksi lähtee perintään viimeistään kuukauden päästä ja summa on yli 500€.

    Äänestä

kauan ollut maksamatta. Itse olen pystynyt sopimaan puhelimessa, milloin lasku hoidetaan. Tosin minulla oli vain viikon myöhässä. Perintäkirjeistä en osaa sanoa.

Äänestä

Svea on ollut reilu. Alkuperäinen saaja tietysti määrää jonkin verran, miten nopeasti velka maksettava. Sain yhteen laskuun 21 eräisen sopimuksen. Kaikki hoitui sähköpostilla ilman ongelmia.

Äänestä
  • Svea on oista perintäpuljuista "paras" itsellä oli jotain 6-7 Svea velkaa eikä yksikään mennnyt ulosottoon 3 vuoden aikana....eivät laita oikeudellista perintää jos katsovat ettei velallisella ol resursseja.

    Toki tarjoavat pieniä erämaksuja mutta jos velkaa on helvetisti tuonne eri puljuilta niin ei kannata mennä tuohonkaan..ei siitä selviydy...toki Svea saa edes jotain rahojaan tuolla tavalla.

    Äänestä

Svea perintä on suomen paras perintäfirma. Jos omaat hyvät puhelahjat niin saat sovittua aika leppoisat maksuerät kunhan tiedät tarkalleen mitä sanot. Mulla on yksi tolkuton vippi minkä olen saanut jaettua 34 erään... 20€/kk.. ei paha.. pitää vaan tietää mitä sanoa.. joustavat kyllä. Jos et tiedä mitä heille puhut niin saat periaatteessa jaettua vipin max. 6 erään.. joustavat toki noissakin jos vaan on aktiivinen..

Äänestä
  • noita pikavippiyrityksiä omien factoring busineksiensa kautta. Että siinä teille. Tietenkin haluavat omat rahansa takasin.

    Äänestä

  • Svean mies kirjoitti:

    noita pikavippiyrityksiä omien factoring busineksiensa kautta. Että siinä teille. Tietenkin haluavat omat rahansa takasin.

    Lueppa tuolta niin selviää miksi ovat niin armottomia.

    http://blogi.aasa.fi/pikavipin-anatomia

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


armoton SVEA kirjoitti:

Osaako joku sanoa, että miten Svea suhtautuu maksujärjestelyyn?
Laskut ovat 300,300 ja 500. Olisko nuo mahdollista laittaa esim. 6 erään jokainen?
Svea on ollut kyllä todella armoton kun ollut sinne yhteydessä, eikä sieltä ole mitään järkevää tekstiä saanut.
Eli jos odotan perintäkirjeitä ja sovin sitten heidän kanssaan??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu