Kysyisin kokemuksia gastroskopiasta, jossa esilääkityksenä Duricom suoneen. Minkälainen apu tuo lääkitys on, ja minkälainen olo siitä tulee? Entä herääminen ja sen jälkeen? Kärsin pahasta paniikkihäiriöstä ja oksennuskammosta, joten minulle ehdotettiin siis tuota lääitystä. Hoitaja puhui jotain ´humautuksesta`liekö sitten oikea nimitys?
Eli nukunko siis vai tajuanko kaiken?
Jännittää niin perkeleesti edessä oleva tähystys.
Oireet ovat kuitenkin pahoja, niin pakkohan se on mennä.
Eli nukunko siis vai tajuanko kaiken?
Jännittää niin perkeleesti edessä oleva tähystys.
Oireet ovat kuitenkin pahoja, niin pakkohan se on mennä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Oiskohan kyseessä Dormicum suoneen ? Gastroskopiasta Dormicum-humautuksessa ei ole kokemusta, mutta kolonoskopiasta kyllä. Ja oli kyllä sen sortin humautus, että en ainakaan minä tiennyt mistään mitään. Herättyäni hämmästelin, joko se on ohi? Pari tuntia piti pötkötellä polilla ja sitten sai lähteä kotiin. Omalla autolla ei kannata lähteä sairaalaan, koska autolla ei saa ajaa kotiin ainakaan itse. Olo on tutkimuksen jälkeen pökkyräinen useampia tunteja, joten töihinmenonkin saa siltä päivältä tutkimuksen jälkeen unohtaa.
Tässä siis kokemus kokonoskopiasta "tainnutettuna".
Varmaankin juuri se, koska hoitaja puhui jostain käteen laitettavasta(kanyyli yms) jonka kautta sitten suoneen tämä lääke annetaan. Nukahditko samantien kun lääke annettiin vai oliko ensin jotenkin pyörryttävä ja pökkeröinen olo? Entä herätessä, oliko huono olo?
Kyllä se nukahtaminen oli tosi nopea, eikä ollut mitään pyörrytystä tai pökkeröä ennen nukahtamista. Toimenpiteen jälkeen laitetiin kanyylin kautta käsittääkseni "vastamyrkky", joka kumoaa Dormicumin vaikutuksen eli herättää. Huonoa oloa ei herätessä ollut. Pukkarin kautta siviilit päälle ja lekurin kanssa juttelemaan ja ihmettelemään, että joko se tutkimus oli. Olin nimittäin pyytänyt, saada pitää silmälasit päässä, että voin katsoa ruudusta, miten tutkimus etenee ja skooppi menee suolessa. Paksusuoleni sijasta katselin unia.
Tutkimus oli mulla heti aamusta ja kyllä kotiapäästyä oma punkka kutsui. Sen verran pitkään tuo väsymys jatkui.
Tsemppiä tutkimukseen !
on samanlainen kuin se, jota käytetään kun lapsille
laitetaan korvaputkia .. joten et tajua kyllä hommasta mitään.
Koska olet menossa? Ja minkälaisia oireita sulla on - ja monetta
vuotta?
Jos olet refluksioireiden takia menossa,
lohdutuksena voi sanoa, että todellakin vaikeilla oireilla voi olla
täysin puhdas ruokatorvi (n. 50-70% sairastavista).
Oireeni ovat todellakin närästys ja ajoittaiset ylävatsakivut, sekä hb:n lasku. Sappikivet todettu, mutta eivät oireile ollenkaan, noudatan kyllä sappiruokavaliota. Keliakiaa epäilevät nyt, ylihuomenna verikokeet ja 5.8 tähystys. Tehdäänkö lapsille siis korvien putkitus juuri Duricomin vaikutuksen alla?
nimiä ei yleensä mainita erikseen vaan puhutaan
samanlaisesta "pika" (humautus) nukutuksesta molemmissa toimenpiteissä
(Mehiläinen). Suoraa tietoa saat kun soitat yksityiseen lääkärikeskukseen ja
kysyt heiltä hintaa ja toimeenpiteen kulkua.
Helpolla Gastropanel verikokeella saa myös tietoa (ei tietenkään näytepaloja)
vatsan limakalvon tilasta, helikobateerista sekä gastriinin määrästä
(liikahappoisuus/vähähappoisuus/sappirefluksi).
Jos refluksitauti ym kuviot kiinnostaa lisää, Suomen Refluksin sivustolta www.refluksi.fi
löytyy tietoa ja ajankohtaisempia uutisia - sekä tietty aktiivinen keskustelupalsta. Sieltä löytyy myös tietoa tuosta Gastropanelista (Uutisia/Kesäkuu 2010). Keliakialiitolla
on myös hyvä sivusto sekä keskustelupalsta, jos keliakikkoja haluaa haastella tarkemmin.