Ahlström-suku

Alfred Kordelin

Eikös Ahlström-suku ole suomalainen suku Merikarviasta? Taas siis yksi suku joka on ruotsalaistettu.

Tais Antti Ahlström aikanaan opetella Ruotsin uralla edetessään.

2

3448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hämäläis-satakuntal.

      RootsWeb-sivuilla on tallennettuna sukututkimus Antti Ahlströmin esipolvista, molemmilta vanhempien puolelta. [Mutta sukutausta Pirkkalassa /Häme:Ahlströmin suku tuli Merikarvialle Pirkkalasta Naistenmatkan kylästä. Antin isoisän isä oli sotilas ja räätäli Matti Ahlström. Niinpä Antti oli perimältään Pirkkalan poika, vaikka hän lähti maita ja metsiä valloittamaan ensin Merikarvialla ja sitten kautta koko Suomen.

      Antin isoisä Jussi Ahlström lähti orpopoikana veljensä Antti Ahlströmin kanssa Pirkkalasta ja he päätyivät rantatietä pitkin Merikarvialle Kaasmanin sotilastorppaan Ylikylän kylään. Nykyisin tämä torppa tunnetaan Osmo Silton kotina. Miksi veljekset tulivat Merikarvialle, siitä ei liene täyttä varmuutta, mutta poikien isä ja sotamies Kaasman olivat ennestään tuttuja sota-ajoiltaan. Jussi jäi sinne Kaasmanille asumaan. Viisi vuotta vanhempi Antti -veli, syntynyt 30.5.1757, meni työhön ja hankki toimeentulonsa itselleen ja veljelleen Jussille kesäisin paimenena ja talvisin hevospoikana, Mäkelän emännän hallinnoimassa talossa.] Lainaus, Lankoski-nettisivulla olevasta kirjoituksesta.http://www.lankoski.com/default.asp?op=naytatiedote&id=260

      http://wc.rootsweb.ancestry.com/cgi-bin/igm.cgi?op=PED&db=tree2010&id=I11593&style=TEXT
      http://juhansuku.blogspot.com/2009/05/antti-ahlstrom.html
      ----------------------------------------------------------------------
      Vaimonsa kotiopettajatar -kauppaneuvos Ewa Ahlströmin o.s Holmström Erikintytär oli kristiinankaupunkilaisen kauppias-raatimiehen tytär jonka varallisuuden turvin yhtiön perustaminen oli mahdollista ja puoliso Antin kuoleman jälkeen Ewa rouva jatkoi yrityksen johtamistakin perillisten ohella. Ewan esipolvissa myös aatelista perimää mm. Suomen ja Baltian saksalais-alkuisiin Suomeen asettautuneiden sukujen kautta ym.. Kuten sittemmin lastensakin avioliittojen kautta sukuun liittyy sukuun.
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Eva_Ahlström
      http://fi.wikipedia.org/wiki/Ahlström
      http://www.kansallisbiografia.fi/talousvaikuttajat/?iid=317

      AHLSTROM -yhtiön uudistamisen ja nykyaikasitamisen aloitti toimitusjohtajana Krister Ahlström s.1940, joka ei ole itse ns. pääsukulinjaa tehtailijasukua vaan kylläkin perustaja-pariskunnan Antti ja Ewa Ahlströmin Harry pojan jölkeläinen. Hän siis tavallaan ulkopuolinen johtajana sulkulaistensa yhtiössä Ahstrom-konsernissa, nyttemmin jo eläkkeellä! (2010).

      http://www.kansallisbiografia.fi/talousvaikuttajat/?iid=1893

    • tavastialaisia ovat

      Eikös tuo Hartwallinkin suku Hämeenlinnasta kotoisin ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      48
      6248
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      69
      4145
    3. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      39
      3266
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      20
      3171
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      194
      2928
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      40
      2582
    7. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2479
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      19
      2440
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      150
      1489
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      325
      1488
    Aihe