Nyt keksin

jolla alkoholismin haittoja saadaan vähennettyä. Alkoholisti pitää saada kunnan sosiaaliviranomaisten holhoukseen, esim jos on maksuhäiriöitä, ollut juovuksissa julkisellapaikalla, kärynnyt ratista, varastanut, häisrinnyt naapureita, juopotellut lasten nähden tai tarvinnut terveyskeskuspalveluita päihtyneenä. Tämä on perusteltua sillä juopot tulee kalliiksi yhteiskunnalle ja kun alkoholismi on sairaus niin suuremmalla syyllä, juopot tulisi ohjattua hoitoon. Nyt veron maksajat kustantaa juoppojen kustannukset.
10381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kuivahuikkaajat ne vasta kalliiksi tulee.

Äänestä
  • e-tyylin päälle,,muu tyyli jää fiksujen hoidettaviksi

    Äänestä

-"Alkoholisti pitää saada kunnan sosiaaliviranomaisten holhoukseen"
-"Nyt veron maksajat kustantaa juoppojen kustannukset"

kysymys aloittajalle: kuka/mikä maksaa sosiaaliviranomaisten käyttö-ym. kulut ?

Äänestä

Viinan juojat maksavat vuodessa alkoholijuomaveroa valtion yhteiseen kassaan noin 1,2 miljardia euroa vuodessa. Se on vuosittainen budjetoitu fakta.
Alkoholin aiheuttamista välittömistä ja välillisistä kustannuksista ei ole kuin kiistanalaisia arvioita, ja nekin jäävät alle tuon verotulon.

Äänestä
  • aiheuttaa monin kertaisesti kuluja alkoholiveron tuottoon, välittömästi ja välillisesti. Terveys, onnettomuudet, menetetty töpanos, rikokokset, petokset ja läheisille aiheutettu kärsimys on rahassa mittaamoton. Totuus alkoholivero pitää kymmenkertaistaa jotta saavutettaisiin jonkillainen tasapaino.

    Äänestä

Hyvä ajatus, tietenkään ei voi antaa ruoka apua, vaan valvotun ruokailun jossa saa syödä. Sivusta seuranneena olen juoppojen nähnyt myyvän ruokaa johon ovat maksusitoomuksen saaneet.

Äänestä
  • aloittajan kanssa täysin samaa mieltä

    Äänestä

Niimpä kalliiksi tuleenykymenolla nämä juopot yhteiskunnan elätit.

Äänestä
  • nimimerkki "maksu mies", niin muuten tulee ja todella kalliiksi tuleekin

    Äänestä

Vai että " sosiaaliviranomaisten holhoukseen". Siitä seuraisi se että maaseudulle, metsiin jne syntyisi hökkeli- ja telttaleirejä. Sitten kyllä olisivat poissa yhteiskunnasta. Toki rikollisuus; varkaudet, trokaaminen ym lisääntyisivät koska rahaa ei tulisi mistään. Näin synnytettäisiin alamaailmaa kunnon fasismityyliin. Juuri näin Usa:ssa ollaan tehty. Nyt siellä on alueita joihin ulkopuolisilla, kaikkein vähiten poliiseilla tai sosiaaliväellä ei ole mitään asiaa. Siellä perustetaan rikollisjärjestöjä, sieltä on helppo värvätä ihmisiä rikollisuuteen. Siellä valmistettaisiin viinaa ja huumeita, myytäisiin luvattomia aseita ja prostituutio kukoistaisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ratkaisun, kirjoitti:

jolla alkoholismin haittoja saadaan vähennettyä. Alkoholisti pitää saada kunnan sosiaaliviranomaisten holhoukseen, esim jos on maksuhäiriöitä, ollut juovuksissa julkisellapaikalla, kärynnyt ratista, varastanut, häisrinnyt naapureita, juopotellut lasten nähden tai tarvinnut terveyskeskuspalveluita päihtyneenä. Tämä on perusteltua sillä juopot tulee kalliiksi yhteiskunnalle ja kun alkoholismi on sairaus niin suuremmalla syyllä, juopot tulisi ohjattua hoitoon. Nyt veron maksajat kustantaa juoppojen kustannukset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu