Kumijollissa on pyöreitä periä ja perälaudallisissa jollissa ne ponttooniperät. Olisi tarve pelkästään soudettavalle yhteysveneelle, joten onko jompikumpi tyyppi paremmin perässä tuleva, js sopiiko noissa edessä alla molemmin puolin olevat lenkit hinaukseen paremmin, jos on, vai se keulan keskellä yläpuolella oleva lenkki?
Hinauksessa?
apuvenettä
6441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
onhan pyöreäperäisessä enemmän sisätilaa kuitenkin. ilmatäytteiset pohjat hintavampia? ehkäpä sitten parempiakin?
Tosiasia on, että kumijollien soutaminen on toivotonta puuhaa. Jos haluat aidosti soutukelpoisen "ankkurijollan", kannattaa harkita Pioner-jollan tyyppistä, joka myös hinattuna seuraa nätisti, eikä kumiveneiden tapaan imaise itseään veteen (jolloin jarruttava vaikutus on tolkuttoman suuri). Kovilla jollilla on tietenkin se huono puoli, että ne pyrkivät kolistelemaan veneen laitoja, ellei niitä laita kunnolla kiinni. Niitä ei myöskään juurikaan saa nostettua veneen kannelle.
Pientä soutamistahan tuo kumiveneiden surkea soutuominaisuus ei haittaa, mutta jos vähänkin pidempää matkaa koetat soutaa, huomaat, miten hankalaa se on.
entäpä RIB kumijolla? olisko hyv?
Vaihtoehtona hinaamiselle helposti ja nopeasti pieneen tilaan pakattava edullinen jolla olisi käyttökelpoinen, koska souteleminen olisi vähäistä ja jolla tulisi lähinnä rantaan pääsemisen kulkuneuvoksi.
Ainahan kumijollia moititaan, mutta ainakin itse olen ollut ihan tyytyväinen Bilteman 2,3-metrisen kumijollan (siis sen harmaan, kalliimman mallin) soutuominaisuuksiin. Ilmatäytteisen V-pohjan ansiosta se kulkee suoraan ja on sillä jonnekin vastarannallekin saakka ihan ongelmitta soudettu, ei pelkästään muutamia metrejä veneestä rantaan. Hinattaessakin tulee ihan nätisti perässä eikä jarruta niin, että matkaveneilijä edes huomaisi. Vene on sen verran kevyt, että keula on helppo nostaa vähän irti vedestä, jolloin se tulee pelkän peräosansa ja vetoköyden varassa, eikä todellakaan imaise itseään vedenpintaan, niinkuin jotkut uhkailevat.
Bilteman jolla on muutenkin hintaansa nähden varsin hyvä: ilmapohja, ponttooneissa kolme ilmaosastoa. Jos Bilteman B-tunnus jollassa ei käy egon päälle ja 2,3-metrinen riittää, voin suositella. Jollan hinta taisi tosin täksi vuodeksi nousta satasella, joten se ei enää ole niin edullinen muunmerkkisiin nähden kuin ennen oli.
Onkohan muilla kertoa kokemuksia siitä Bilteman toisesta sinisestä pyöreäperäisestä jollasta, sen pakattavuudesta? Ei varmaan niin hyvä hinattava kun ne sivurenkaat taitaa puuttua.
Pienimpään tilaan pakkaisi varmaan Fish Hunterin ja se vaikutti tukevalta kun sellaisen satamassa näin.