Pari pohdittavaa

datorina

Moi,

Ihmetyttää.. Löysin erään vanhahkon Samsungin 120gb kovalevyn. Siellä pitäisi olla tiedostoja reilun parin kymmenen gigan edestä. Laitoin levyn koneelle slayvinä. Nyt yritän avata levyä, mutta ei löydy mitään tiedostoja, pyytää vain alustamaan. Alustuksessa ilmoitetaan lisäksi että kovalevy olisi vain reilu 30gb:n kokoinen. Levynhallinnasta tämä sama asia käy ilmi. Mitäs tässä nyt tekisi? Käyttis mitä käytän on xp home. Jos tekisin tuolle 120gb:n kovolle parin gigan kansion, jonne asentaisin esim. xp:n? Sitten kokeilisin käynnistää konetta vain tällä kovalevyllä. Josko sitten näkyisi puuttuvat tiedostot.

Toinen kysymys koskee "kärähtäneitä" kovalevyjä. Eli mistä on tämä piiri palanut/kärähtänyt. Onko mahdollista saada niistä tiedostoja talteen vielä? Kokeiltu on piirin vaihtoa vastaavaan uuteen, muttei ole toiminut. Ilmeisesti kärähtänyt siis enemmänkin kuin pelkkä levy. Eivätkös nuo jotkut sedät tuolla huolloissa saa nekin tiedostot talteen, mutta se ei ole ihan halpaa touhua. Onko muuta mahdollisuutta? Suhteellisen tärkeistä tiedostoista kyse.

Kiitokset vastanneille.

2

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ¤%&

      Käy hakemassa sumsangin sivuilta jumpperointiohje ko.levylle, yhdistykset on huomattavalla todennäköisyydellä väärissä pinneissä. Käyttiksen asentamisesta levylle ei ole mitään hyötyä. Päinvastoin, metsästämäsi tiedostot voi pyyhkiytyä yli.

      Toiseen kysymykseen, jos tarkoitat piirikorttia, sen täytyy olla juuri samanlainen, samankokoisesta levystä jne.

      • Pitäiskö siinä vanhassa kovossa olla myös windows asennettu ennestään? (joka tosin nyt ei näy, kun ei näy muutkaan)
        Jos on kokeile laittaa se ihan pää kovona josko käynnistyis vaikka ilman sitä uudempaa levyä.
        Juu jumppereita kanssa epäilin josko on väärissä kohdissa, mutta ei taida siitäkään johtua jos kerran saat aseman jotenkin näkyviin.

        Samaa mieltä tuosta windowsin asentamisesta, muistelisin että ainakin win xp tyhjentää koko levyn formatoimalla ja käskee osioida levyn uudelleen, jos sitä lähtee asenteleen tyhjästä. Eli ei sitä ainakaan.

        Kokeile käynnistä komentokehoite ja siellä d: tai mikä sen aseman kirjain sitten tuleekaan olemaan sen jälkeen dir *.* jonka pitäisi näyttää aseman sisältö jos näyttää :D antaako samat tiedot kuin tiedostonhallinta.

        Itse lähtisin kokeilemaan pelastaa noita tiedostoja toisella koneella missä on esim. linux. Ei sillä että olisin mikään linux fani vaan siksi että toinen käyttöliittymä voi tehdä ihmeitä.

        Todennäkäisesti ne tiedot on kyllä tallella levyllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      48
      5952
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      242
      5536
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      235
      2993
    4. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      85
      2777
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      148
      2506
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      71
      2154
    7. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      49
      2036
    8. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      71
      1878
    9. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      213
      1794
    10. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      187
      1399
    Aihe