s60 positiivinen yllätys

s60 mennään

Olin aina pitänyt ettei s60 ole oikea Volvo. Näin v70:siä ja s80:siä omistaneena... No, nyt sitten joku aika sitten hankin tuollaisen s60:n, 170hv bensa koneella. Täytyy sanoa että on ollut positiivinen yllätys!
Eihän siinä ole sellaista ison auton tuntua kuin s80, mutta eipä hirveästi eroakkaan kyllä. Ja mikä erityisen positiivista, on kulutus! Vaikka ajelee rajoitusten mukaan ja vähän ylikin, niin kulutus on tuolla 6.5l kieppeissä sataselle, minusta todella vähän! v70 samalla koneella imi lähes 8l samalla ajotyylillä. Jos halusin sen menemään alle 7, niin piti lirutella toooosi varovasti 80kmh. Onhan noilla autoilla tietty koko ja painoeroa, mutta en olisi uskonu että vaikuttaa noin paljon kulutukseen!

5

1250

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yllätyin

      positiivisesti S40:stä. Vaikka onkin pikkusedan, niin meno on vakaata ja jämäkkää. Moottoritiellä kulkee, kuin juna. Tosin tuo ei ole vakioalustalla. Bensankulutus piristetyssä T5:ssa on kohtuullista, matka-ajossa n.85km/h vauhdissa mennään alle 6.5litran satasella.

    • volvoasiantuntija

      S60 on sama auto kuin V70. V70 on vain farmari. Akselienvälit on vain V70 hieman pitempi, mutta muuten ratkaisut on täsmälleen samat. Joten puhu vain samasta autosta.

      • Kalle Kulju

        S60 ja V70 on rakenteeltaan ja koneiltaan samat autot. Eli esim. varaosat sopivat puolin ja toisin. Etuovesta taaksepäin alkaa ulkoiset erot.


    • tuleva Volvisti?

      Tuo kulutus tuntuu kyllä tosi pieneltä, oletko laskunut kulutuksen itse vai onko tuo ajotietokoneen antama tulos?

      Onkohan muutkin päässeet S60 noin pieniin kulutuksiin, kommentteja?

      • S80-00. 236tkm

        Itselläni S80 sillä S2-koneella, teimme vaimon kanssa kesän alussa sukulaismatkan lounais-suomeen, itse sain maantiellä pitkällä matkalla keskikulutuksen lukemaan 6,7 ja vaimo takaisin tullessa lukemaan 6,4, ajoi kyllä selkeästi 80 vauhtia ja itse ajoin 100-110.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1043
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      20
      965
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      513
      831
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      791
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      568
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe