Äitiyslomalle määräaikaisesta työstä?

Vauvakuume

Työskentelen määräaikaisena lastentarhanopettajana ja alkuun työsuhde kestää vuoden, mutta luultavasti sitä jatketaan. Kyseessä on yksityinen ala, enkä työehtosopimuksesta ainakaan löytänyt, että saako määräaikainen työntekijä samat korvaukset äitiyslomalle jäädessään kuin vakituinen henkilö? Vai saako mitään kenties? En tiedä, milloin mahdollisesti vakinaistaminen on tiedossa.

2

882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murmare

      En viitsinyt kirjoittaa uutta viestiä, kun asiani/murheeni koskee tätä samaa asiaa. Vaihdoin juuri vakituisen työsuhteen vuoden määräaikaiseen. Miksi, no siihen on omat syynsä. Tukiasiat olisivat varmaan olleet helpommat vakituisessa työsuhteessa olevalle, mutta eihän näitä voi aina ennakoida ja laskelmoida. Määräaikainen (1v) alkaa kohta, ja paikan vakituistamisesta/jatkamisesta ei ole ollut vielä puhetta. Oletettavaa on, että jatkuu, mutta mahdollisesti pyöristyvällä vatsalla pahaa pelkään.

      Eli asiaan. Oletetaan niin, että tulen jäämään äitiyslomalle ennen 1v määräaikaisen suhteen loppumista. Oletetaan myös, että työnantaja ei jatka työsuhdetta. Miten tuet menee? Työnantaja maksaa (kelan tukemana) minulle työsuhteen määräajan tuen, mutta entä työsuhteen päättymisen jälkeen? Jatkaako Kela tästä eteenpäin ja pysyykö tuki samana? Olen myös työttömyyskassan jäsen, joten puuttuuko se peliin tässä kohtaa kun työsuhde päättyy ja olen ns "raskaana oleva työtön" :D . Toisinsanoen saanko työttömänä vähemmän tukea, kuin palkkatyöstä aitiyslomalla olevana?

      Saattaa kuulostaa uusavuttomalta ja ehkä sitä myös on, mutta ensikertalaisena nämä aina mietityttää. Josko täällä olisi kokemuksia/tietoa asiasta.

      • voi voi!

        Jos se työ on olemassa vielä äitiyslomasi alkamisen jälkeenkin, niin työnantajajsi syyllistyy syrjintään, jos lopettaa työsuhteesi perhevapaan takia. Riippumatta siitä kumman yksityisissä päiväkodeissa sovellettavan työehtosopimuksen piirissä olet, saat noin kolmen kuukauden ajan palkkaa äitiysloman alusta lukien. Koska olet ehtinyt olla niin kauan samalla työnantajalla. Sinä aikana työnantajasi saa päivärahasi ja sen jälkeen Kela maksaa päivärahat sinulle. Jos olet OAJ:n jäsen, kysy luottamusmieheltä, jos et niin kysele palkanlaskijalta työehtosopimusasioista ja lue Kelan nettisivut tai soita lapsiperheiden neuvontanumeroon. Sinun tulee myös ilmoittaa työnantajallesi, että haet jatkoa määräajallesi, siis jos tehtävä jakuu vielä määräaikasi päättymisen jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4108
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      98
      2561
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2132
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1813
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      27
      1723
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1546
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      16
      1305
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      110
      1165
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1158
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      82
      1094
    Aihe