Miksi Tähtiportti on 4:3 formaatissa?

Scifin ystävä

Miksi vitussa Sub lähettää Stargatea 4:3 kuvamuodossa kun sen alkuperäinen muoto on 1:78:1 eli toisinsanoen 16:9??? Mitä järkeä moisessa sekoilussa on??

3

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älytöntä..

      Jospa 4:3 on kevyempi lähettää, vähemmän bittejä tai sitten valtaosalla on vielä 14" mustavalko putkitelkku.

    • genetaali

      Epäpätevä ostaja on ostanut sarjan halvimman version ja koska siinä on vähemmän bittejäkin per frame niin tulee myös halvemmaksi lähettää. Osta suosiolla Stargate SG-1 boksi dvd:nä niin ei tartte pikselimössöön tyytyä. Näin on monet tehneet ja jättäneet subilta katsomatta.

    • hyper wide

      Varmaankin sen uppaaus wideksi maksaa $$$, joten esitellään siitä olemassaolevaa versiota. Eri hintasiahan nuo on. Esitysoikeus maksaa ja vaikka media olis kellarissa, sitä ei saa näyttää ilman lupaa. Vois tulla kalliiksi, jos jäis vaikka kiinni moisesta. Monethan ostaa sarjat boxeina kotiin ja kattoo miten tykkää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1084
    2. 68
      984
    3. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      938
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      932
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      885
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      649
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe