Heinäkuussa

Gdanskiin

kertokaahan meille (vähän alle viisikymppiselle pariskunnalle) onko millainen paikka. Mies varasi viikon matkan kun se oli niin halpa. Minä haluaisin tietää lähinnä shoppailumahdollisuuksista, nähtävyyksistä, viineistä, ranta- ja yöelämästä, varkaista, pärjääkö englannilla, ihmisistä, säästä, pitääkö tinkiä.... kaikkea mahdollista... jos joku ystävällisesti kertoisi, niin olisimme kiitollisia. Tiedän, että oppaita on ja linkkejä löytyy, mutta noin ihan käytännön juttuja :=)

7

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jees!

      Terkut Puolasta! Gdansk on aivan upea varikas kaupunki. Juri nyt olen toistasataa kilometria sen etelapuolella, taalla on nyt 29 lampoastetta varjossa ja aurinko paistaa kirkkaalta taivaalta. Olutpurkki maksaa 0,50 euroa/ 0,5 l ja makeat tuoreet mansikat 0,45 eur/litra (tai siis myydaan 0,90 euron kilohintaan). Lounas pikaravintolassa alk. 5 euroa/hlo. Gdanskissa muutama mamuuttikokoinen ostoskeskus, edulliset hinnat. Lue vahan aikaisempia viesteja, tietoa loytyy.

    • Iso ostoskeskus Galeria Baltycka on Gdanskin keskustasta pohjoiseen.
      http://www.galeriabaltycka.pl/en/

      Sinne pääsee Sopotin/Gdynian suuntaan eli pohjoiseen menevilla junilla, pois pitää jäädä asemalla joka alkaa Wre....

      Ihan Gdanskin kaupungissa on pieni Madison- ostoskeskus aivan lähellä rautatieasemaa ja Mercure Hevelius- hotellia.
      http://www.madison.gda.pl/index/about_the_gallery.html

      Rautatiaseman alikulkutunneleissa on Tallinna-tyyppistä myyntiä.

    • Zippadaipaduu

      www.letkunmatkat.com Luulis löytyvän vastauksia!

    • täällä on

      tämän ketjun "aloittajatäti". Lämpimät kiitokset kaikille, jotka vastasivat minulle ja antoivat vähän osviittaa Puolasta. Minä jurisin koko ajan miehelle, että ei mennä sinne kun siellä ei ole varmaan mitään nähtävää, mutta mies piti pintansa ja kolmen viikon päästä lähdetään.
      Vielä vähän askarruttaa pari asiaa, eli voiko takseilla matkustella turvallisesti, vai vedättävätkö tyhmiä turisteja ja toinen on tuo junalla matkustaminen kun se on varmaan kaikkein viisainta, mutta eikö ole hankalaa ostaa lippuja ja kun ei tiedä niiden asemien nimiä yms.

      • joukkoliikenne

      • Siis kannattaa ehdottomasti ostaa tuo joukkoliikenteen lippu, jolla saa matkustaa rajattomasti. Itse ostimme hieman turhaan tourist cardin, joten lipun ostosta en osaa kertoa, mutta kylllä siitä on ollut juttua monessa paikassa. Junassa osui kerrran tulemaan lipuntarkastaja!
        Junien seinällä on joko digitaalinen juokseva lista, jossa luettelona menee koko ajan asemien nimet, tai sitten tavallinen pahviversio, josta kaikki asemien nimet näkyvät. Pientä tarkkuutta, mutta helppoa.

        Kertauksena vielä, että Sopotin asema on Sopot, Gdynian Gdynia Glowna ja Gdanskin Gdansk Glowny.

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/6946023

        Ja ratikoilla oli myös oikein mukava mennä!


      • Sinisara kirjoitti:

        Siis kannattaa ehdottomasti ostaa tuo joukkoliikenteen lippu, jolla saa matkustaa rajattomasti. Itse ostimme hieman turhaan tourist cardin, joten lipun ostosta en osaa kertoa, mutta kylllä siitä on ollut juttua monessa paikassa. Junassa osui kerrran tulemaan lipuntarkastaja!
        Junien seinällä on joko digitaalinen juokseva lista, jossa luettelona menee koko ajan asemien nimet, tai sitten tavallinen pahviversio, josta kaikki asemien nimet näkyvät. Pientä tarkkuutta, mutta helppoa.

        Kertauksena vielä, että Sopotin asema on Sopot, Gdynian Gdynia Glowna ja Gdanskin Gdansk Glowny.

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/6946023

        Ja ratikoilla oli myös oikein mukava mennä!

        Tässä vielä linkki elien matkalaukkuun. missä myös myös matkailutietoa.

        http://keskustelu.plaza.fi/matkalaukku/kaupunkilomat/muut-kaupungit/1834986/puola-gdansk/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      56
      3973
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      126
      2864
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      43
      2603
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2197
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      437
      1797
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1267
    7. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      71
      1235
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      56
      1153
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1069
    10. 45
      988
    Aihe