Gdanskista Gdyniaan

junalla

Gdansk - Gdynia -akselilla lienee helpointa siirtyä junalla (paikallisjuna?).
Saako lipun ostettua junasta, asemalta, vai mistä? Kauanko matka kestää? Kulkeeko junia usein, vai täytyykö mennä aikataulun mukaan?
Kuvissa näkyy myös raitiovaunuja, missäköhän ne liikkuvat?

7

3556

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Junalla kyllä, ns. SKM eli "nopea kaupunkijuna" vie perille, aikataulua ei tarvitse etsiä kun vuoroja on paljon. Tässä esimerkki (Gdanskista Gdyniaa kohti) 8.00, 8.07, 8.15, 8.22, 8.30, 8.37, 8.45, 8.52, 9.00, 9.07, 9.15, 9.22, 9.30, 9.37... Lipunmyynti asemilta.

      Jos juna pysähtyy joka asemalle, niin Gdanskista Sopotiin pääsee 20 minuutissa ja Gdyniaan 33:ssa. Toisilla matka kestaa vastaavasti 12 / 22 minuuttia. Lisäksi on vielä pikajunia, niissä ei kuitenkaan kelpaa SKM lippu.


      Raitiovaunuja on Gdanskissa, niillä ei valitettavasti pääse kulkemaan kauemmas (vain Gdanskin ja Sopotin rajan tuntumaan).

      Ja lipuista vielä. Suosittelen ns. "bilet metropolitalny 72-godzinny". Se on voimassa 72 tuntia ensimmäisestä käyttöhetkestä kaikiaalla, eli siis Gdanskissa, Sopotissa, Gdyniassa, jopa Wejherowossakin. Jos kysyt onko kallis tuommoinen, vähän naurattaa. Sellainen, joka on voimassa vain busseissa ja ratikoissa maksaa 24 zlotya/ 3pv ja toinen joka kelpaa SKM junissakin maksaa 36 zlotya (72 tuntia).

      36 zlotya on... vajaat 8 euroa.

      Tässä lisätiedot lipusta: http://www.mzkzg.org/pliki/ulotka_bilety24h72h_b.pdf

      • En ollut varma onko "bilet metropolitalny" voimassa laivoillakin (vesiratikoilla), ilmeisesti ei ole. Tämä laivayhteys Helin niemimaalle on pidettävä mielessä joka tapauksessa kuitenkin, katso http://www.mzkzg.org/pliki/tw_ulotka pl en de.pdf


      • asiallisista
        pee1 kirjoitti:

        En ollut varma onko "bilet metropolitalny" voimassa laivoillakin (vesiratikoilla), ilmeisesti ei ole. Tämä laivayhteys Helin niemimaalle on pidettävä mielessä joka tapauksessa kuitenkin, katso http://www.mzkzg.org/pliki/tw_ulotka pl en de.pdf

        Kiitos asiallisista vastauksista ja linkeistä! Tällaista palvelua harvoin tältä palstalta saa, joten kiitos on sitäkin suurempi.


      • asiallisista kirjoitti:

        Kiitos asiallisista vastauksista ja linkeistä! Tällaista palvelua harvoin tältä palstalta saa, joten kiitos on sitäkin suurempi.

        Raitiovaunujen käyttö oli näppärää. Pysäkeillä oli reittikarttoja, mutta vaati hetken, ennen kuin karttaa osasi hamottaa. Reittikartoissa nimittäin rautatieasemma on melko alhaalla, ei siis ollenkaan keskellä karttaa, kuten voisi olettaa.

        Sen verran jäi mieleen, että raitovaunut 3,8 ja 9 kulkivat rautatieaseman ohi etelään ja kääntyivät Podwale Przedmiejskielle. Olimme nimittäin hotelli Qubuksessa ko. kadun ja Chmielnan risteyksessä.
        Pohjoiseen päin menivät ties kuinka pitkälle...


    • Reissu_Lasse

      Paikalisjuna SKM 4-raiteelta. määränpää Gdynia, Sopot, Wejherowo..
      Lippu asematunnelin infosta ( turistikortti ) 41 zlotya 24h

    • ReissendaaliLasse

      SKM 4-laiturilta Glowny Gdansk-asemalta, Määränpää Gdynia Gdansk, Wejherowo.. Lippu asematunnelin infosta, 24-turistikortti 41 zl. ( Lisäys Pee-1:n juttuun)

    • gdynia

      Ja jos ette tarvitse 24 tunin turistikorttia, niin varsin halpaa on mennä vain yksikin matka Gdansk-Gdynia. Pari viikkoa sitten mentiin ja muistaakseni kertalippu oli 5 slotia/henkilö eli reilun euron siis. Melko halpaa siis

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      253
      2115
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      1239
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1181
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      786
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      716
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      695
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      219
      655
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      52
      500
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      442
    Aihe