Gdanskiin liittyen asiaa

iiris-t

Me ollaan lähdössä 4 henkeä 1 vuotias vauveli viideksi päiväksi. Sinänsä on hyvä tilanne, koska allekirjoittaneen toinen äidinkieli on puola, mutta gdanskissa viimeksi käynyt...15 vuotta sitten.
Siksipä pari kysymystä joihin toivon pikasta vastausta meinaan lähtöön on...4 päivää.

Lennetään Wizzairilla sinne täältä Turusta ja heti ensimmäisenä kysyisin siitä lentokenttäbussista että onko se samanlainen mitä täällä suomessa, että poju mahtuu rattaiden kanssa? Varmaan kulkee tiheään ja joku aikataulukin löytyy sieltä paikanpäältä? Lento aikaistettiin joten ollaan jo vissiin kuuden aikaan paikan päällä. Hotelli on se Novotel Centrum, oletan että bussilla pääsee ihan siihen lähelle?

Ajateltiin käydä siellä Malborgin linnassa, junalla varmaan päärautatieasemalta pääsee perille?

Voiko sinne Helin niemimaalle tehdä reissu niin että menee vaikka junalla ja tulee sitten lautalla pois? Olen ymmärtänyt että menee juna sinne? Lauttaan varmaan voi ostaa liput siellä niemimaalla ennen lähtöä, ettei tarvi etukäteen varailla?

Shoppailun kannalta, osaatteko suositella jotain kivaa ostoskeskusta (isoa) missä olisi hyviä ravintoloitakin ja ehkä lapsellekin jotain ohjelmaa?

Kannattaako näin alkukesästä mennä sinne Sopotin/Gdynian hiekkarannoille? Eikös sinne paikallisjunalla ihan pääse...kannattaako jäädä Sopotin/Gdynian keskustassa pois ja sieltä sitten lähteä talsimaan?
Ainiin, mistä sais juna/ratikka/bussioppaan? turisti-infosta? Mistä semmoinen löytyy?

Niin ja onko siellä Gdyniassa oikeasti joku iso huvivenesatama, vai mistä se löytyikään? Meillä on aina purjehtijaperheenä tapana käydä ihastelemassa isoja satamia:) Ja olen kuullut, että kauniilla säällä kannattaa pyöräillä niin mistähän voisi semmoisia polkupyörävuokraamoja etsiskellä?

tässä nyt ainakin muutama kysymys:)

1

1108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      222
      4296
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2765
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      394
      2443
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2363
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1639
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      555
      1406
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1334
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1330
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1329
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe