Hei! Kyseinen auto miellyttää naisen silmää, mutta todellisuudessa se ei kyllä ole läheskään niin mukava kuin nätti.
Luoja, kuinka kovaääninen moottori siinä onkaan! olo on kuin ajaisi jollakin pakettiautolla. Jyrinää ja melua ihan liikaa. Tosin tämä meidän auto on "jo" 2000 mallia ja ajettu 139 tkm. Lisäksi tämä pitkä malli on kammottavan kömpelö tällaisen hennon naisen käsissä. Forumiin ei ole mukava parkkeerata... Sitten vielä lopuksi takapenkin poisto. Kuka ihme jaksaa nostaa/raahata moista möhkälettä, kun tarvitaan tilaa polkupyörälle tms. 7-hengen varustuksessa se tavaratila ri ole kuitenkaan ole suuren suuri.
Jos sama linja jatkuu näissä uusissakin malleissa, niin tämä auto oli viimeinen Chrysler meidän perheessä.
Luoja, kuinka kovaääninen moottori siinä onkaan! olo on kuin ajaisi jollakin pakettiautolla. Jyrinää ja melua ihan liikaa. Tosin tämä meidän auto on "jo" 2000 mallia ja ajettu 139 tkm. Lisäksi tämä pitkä malli on kammottavan kömpelö tällaisen hennon naisen käsissä. Forumiin ei ole mukava parkkeerata... Sitten vielä lopuksi takapenkin poisto. Kuka ihme jaksaa nostaa/raahata moista möhkälettä, kun tarvitaan tilaa polkupyörälle tms. 7-hengen varustuksessa se tavaratila ri ole kuitenkaan ole suuren suuri.
Jos sama linja jatkuu näissä uusissakin malleissa, niin tämä auto oli viimeinen Chrysler meidän perheessä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Moi!
Uudet, julkistetut Voyagerit (ei vielä Suomessa) pitävät sisällään merkittävän parannuksen muunneltavuuden suhteen...
Nimittäin kaikki takapenkit, ainakin 6 h mallissa, ovat sellaisia, että ne saa näppärästi pantua lysyyn "pohjan alle", eli niitä ei enää tarvitse irroittaa ja nostella - jolloin selkä vaarassa.... :)
t. Juha
Olisit hommannut V6 -koneisen. Neloskoneen pärinän sijaan saisit kuunnella korviä hivelevää V6:en huminaa.
Grand Voyager on tasan yhtä hankala parkkitalossa kuin mikä muu saman kokoinen auto. Omasta kokemuksestani tosin ei niin paljon pahempi Lagunaa kuin kokoero voisi olettaa, pukilta näkee paremmin joka suuntaan.
Fillarin olen yleensä iskenyt peräkoukussa olevaan telineeseen. Tosin on se sisäänkin mennyt. Mahtui sinne potkukelkkakin.
Takapenkki on aika raskas siirreltävä, sille pitää myös löytää sopiva säilytyspaikka. 2005 jenkkimalleissa on lattian alle taittuvat istuimet. Nämä eivät tule vielä EU -malleihin.
En kyllä tiedä että mitä autoja olet itse ajanut jos moitit Voyageria epämukavaksi. Siis siinä autossahan on yksi mukavin "ride" mitä markkinoilta löytyy. Tosin voisin kuvitella kuskilta löytyvän valituksen aihetta jos omistat auton manuaalilla ja nelospytty dieselillä. Automaatti ja V6 olivat ne elementit jonka mukaan tämä koko 2-tonninen auto rakennettiin. Noi nelos koneet ovat eurooppalaisten bensapihien aikaansaannoksia, joten siksi ne eivät oikein edes "sovi" tähän kärryyn. Ehkä siksi melua ja rätinää kuuluukin normaalia enemmän. Oma automaatti/V6 Voyager on varmastikkin hiljaisin ja mukavin auto missä ikinä olen matkustanut. Joka kerta kun palaa Voyagerin rattiin jonkun tutun euro/japsi peruskärrystä niin tuntee kyllä tehneensä oikean valinnan auton suhteen!
Tottakai Chrysler Grand Voyager saattaa tuntua kömpelöltä esim. Nissan Micran jälkeen. Tottumus kysymys. Miksi ostit ison auton jos koko niin häiritsee?
No kun tuo nimenomainen auto jäi minulle kun pistimme exäni kanssa kantapäät vastakkain. Valitettavasti en ole tämän dieselin lisäksi kokeillut muita versioita. Exänihän tämän auto piti silloin joskus ehdottomasti saada.
Siis tämä näyttää ja tuntuu mukavalta aina siihen saakka kun käännän virta-avainta :o) Itselleni ei tule tosiaankaan niin paljon kilometrejä, että tarvitsisin dieseliä. Vaihdetaanko :o)
Muuten mitä arvioisitte tämän auton vaihtoarvoksi? Itse en tiedä ja luulen, että sitä tullaan käyttämään hyväksi kun/jos yksinäinen nainen menee tekemään autokauppoja. Tässä on vetokoukku ja nahkasisustus. Muuta en tiedä.
Myy auto pois. Ei kannata pitää tuollaista laivaa, varsinkaan dieselinä, jos ajelee vain vähän ja vielä yksikseen. Diesel -vero on tuohon karseen kallis ja moottorin jakopään huolto vielä karseemman kallis. Huolto tulee eteen vääjäämättä jonain päivänä, muistaakseni se kuuluu johonkin määräaikaishuoltoon.
Jos kärry muuten miellyttää, osta seuraavaksi Grand Voyager V6 automaatilla ja naureskele sen jälkeen mersumiesten ja volvomarkkasten höpinöille ajamisen mukavuudesta.
-00 mallissa on jakopää rattailla eikä ketjulla niinkuin vanhemmissa. Ketju vaatii sen huollon, jota täällä kauhistellaan. Ymmärtääkseni siihenkin saa alkuperäistä vahvemmat osat.
Noin vähän ajetun, hyvin varustellun dieselin, saa erittäin helposti kaupaksi. Varsinkin, jos siinä on ilmastointi.
Tuontiautonakin myyntiarvo lienee yli 25tekiä.
niin kuin edellä mainittiin on tuo remppa menneen mallinmurheita,meillä myös 00vm dieseli,no onhan se äänekkäämpi varmaan kuin moni muu mutta ei kyllä pois vaihdeta.On ajettu vuodessa 60tkm ja hyvin pelittää,tietty eihän dieseli kannata jos ajaa vähän.Hinta oli vuos sitten 29500 karvan auki 90tkm ajettu,tosin rintajoupilla oli vastaava kapistus ja hinta 36000.Molemmat lyhyttä mallia= tavarankuljetuskykyä
No jos perhe ei vaadi isoa tilaa,,myy heti tuo kolho pois.Kallis ylläpitää,kuormaautomainen ajaa jne...
FarmariPassatti tai vastaava henkilöfarmari tilalle ja miellyttävämpi joka suhteessa.
En itse omista kyseistä "kuorma-autoa" mutta olen saanut heittää muutaman reissun tutun Voyagerilla. Harvoin yhtä mukavaa ja hiljaista menopeliä sattuu kohdalle. Tosin vaikuttaa, että dieselmallit ei ole mitään hiljaisia. En tiennytkään että kuorma-autot ovat noin mukavia ajaa nykyisin, parempia kuin useimmat henkilöautot, Passat mukaanlukien...