Junttilandiasta Suomeen muuttaneet evakkorekiläiset aiheuttavat tällä kertaa ongelmia Espoossa. Sähkösaunaa klapeilla (ja ilmeisesti märillä tulitikuilla) viritellyt juntti ei saanut saunaa lämpiämään. Tästä suivaantuneena ko. juntti veti lehtitiedon mukaan päänsä täyteen ja säntäsi sossuun vaatimaan lisää klapeja kirvestään heiluttaen (konttorissa). Juntin tyttöystävä veivaili sahaa säestyksenä.
No, Espoossakin on jonkinlainen laki, joten juntti ja sen tyttöystävä viskattiin putkan kautta leivättömän pöydän eteen, jossa mm. juntti menetti kirveensä valtiolle ja sai vähän vankeusrangaistusta. Lisäkakkua netti fennomaaniselle juntille tuli aiemmasta tyttöystävänsä hakkailusta ja mätkimisestä.
Pysyisitte juntit siellä aidan takana.
No, Espoossakin on jonkinlainen laki, joten juntti ja sen tyttöystävä viskattiin putkan kautta leivättömän pöydän eteen, jossa mm. juntti menetti kirveensä valtiolle ja sai vähän vankeusrangaistusta. Lisäkakkua netti fennomaaniselle juntille tuli aiemmasta tyttöystävänsä hakkailusta ja mätkimisestä.
Pysyisitte juntit siellä aidan takana.
Vastaukset 6
Vanhimmat
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010063011965251_uu.shtml
Jollei Junttilandian asukki kykene sopeutumaan Suomeen, ja suomalaiseen yhteiskuntaan, on syytä palauttaa se aidan taakse. Junttilandiassa sen on hyvä kärkkyä saunapuita kirves kädessä tukirekan parkkipaikalla. Akkaansakin se voi ajan käydessä pitkäksi mukiloida rauhassa, sillä se lienee siellä maan tapa?
Jos junttilandialaisia alkaa siirtymään Suomeen, on satsattava tukieurot kotouttamiseen. Junttilandialaisen kotouttaminen sille puolelle tukirekkaa, jossa se lastataan on varmasti vaikea tehtävä. Onnea ja tsemppistä kotouttamisjoukoille, tarvitsette sitä.
jotka joutuvat junttilandialaisten kotouttamistalkoisiin. Voi olla todella kova pala. Toisaalta, käännytetyt junttilandialaiset voitaisiin tervehtymisen jälkeen palauttaa kriisialueelle käännyttämään loput porukoista itse ansaitun leivän tielle.
Vituiksihan se meni ja kaivurikin kaatui. Onneksi kaivuri kaatui olutterassille, joten dokaamista voitiin jatkaa sisätiloissa.
"Ravintola Birra joudutaan sulkemaan illaksi onnettomuuden vuoksi, mutta Kolmessa lyhdyssä nautiskellaan normaaliin tapaan ilojuomaa." - toteaa lehti.
Katso surkuhupaisat kuvat "työnteon" tuloksesta Junttilandiassa: http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010070111975286_uu.shtml
siinä yritettiin, mutta kuten aina Junttilandiassa, tämäkin jäi meinaamisen tasolle. Nyt kaivuri on kumossa, kuten "työporukan" nauttimat kaljatkin. Kaikki jatkuu kuten ennenkin.