Iso "ampiainen"?

Ötökkäkuvaaja

Otin digikuvan isosta, noin 3-3,5 cm mittaisesta ampiaisennäköisestä, mutta eri värisestä hyönteisestä. Sillä on takaruumis vaaleanpunainen, tuntosarvet mustat, joitten päissä on patukat, niin kuin nuijat. Jalat ovet myös vaaleanpunaiset. Selkä päähän asti on musta. En tähän hätään löytänyt netistä tälle "ampiaiselle" lajinnimiä. Mutta en usko sen olevan ampiainen. Tulee mieleen jokin pistiäinen. Pystyykö tänne laittamaan kuvaa?

6

1008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ötökkäkuvaaja

      Kun sen näin, niin kiinnitin heti huomion sen suureen kokoon. Oli siis suurempi kuin se tavallinen kimalainen tai ampiainen.

    • nuijapistiäislaji

      lienee kuvassa. Osa aika kookkaita.

      Hae kuukkelilla kuvia hakusanoilla nuijapistiäinen tai Trichiosoma. Muistuttavatko näkemääsi otusta?

    • pistin itikka

      Juu, kuvaa ei näy, mutta olisko herhiläläinen. Sehän on ampiaisen näköinen, mutta isompi ko ampiainen.

      • sillä ap kuvauksessa

        oli että "tuntosarvet mustat, joitten päissä on patukat, niin kuin nuijat."

        Herhiläisen, kuten muidenkaan ampiaisten, tuntosarvien päissä ei ole patukoita. Sellaiset löytyy, nimensä mukaisesti, nuijapistiäisiltä.


    • 18+20

      Kuvan lisääminen onnistuu kyllä. Mene osoitteeseen http://kuvalinkki.com lataa kuvasi ja lisää annettu pitkä kuvalinkki viestiisi. Muista lisätä linkin perään välilyönti, muuten tulee EI klikattava osoite.

      • Ötökkäkuvaaja

        http://hyonteiset.net/foorumi/viewtopic.php?f=6&t=19599&p=86450&hilit=Iso ampiainen ?#p86450

        Tuossa linkissä olen kysynyt tuota hyönteistä Hyönteisfoorumilla. Kyseessä oli nuijapistiäinen ja siellä on kuvakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      66
      1883
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      54
      1176
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1157
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1117
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1039
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      980
    7. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      955
    8. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      952
    9. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      92
      921
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      116
      908
    Aihe