Iso "ampiainen"?

Ötökkäkuvaaja

Otin digikuvan isosta, noin 3-3,5 cm mittaisesta ampiaisennäköisestä, mutta eri värisestä hyönteisestä. Sillä on takaruumis vaaleanpunainen, tuntosarvet mustat, joitten päissä on patukat, niin kuin nuijat. Jalat ovet myös vaaleanpunaiset. Selkä päähän asti on musta. En tähän hätään löytänyt netistä tälle "ampiaiselle" lajinnimiä. Mutta en usko sen olevan ampiainen. Tulee mieleen jokin pistiäinen. Pystyykö tänne laittamaan kuvaa?

6

1037

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ötökkäkuvaaja

      Kun sen näin, niin kiinnitin heti huomion sen suureen kokoon. Oli siis suurempi kuin se tavallinen kimalainen tai ampiainen.

    • nuijapistiäislaji

      lienee kuvassa. Osa aika kookkaita.

      Hae kuukkelilla kuvia hakusanoilla nuijapistiäinen tai Trichiosoma. Muistuttavatko näkemääsi otusta?

    • pistin itikka

      Juu, kuvaa ei näy, mutta olisko herhiläläinen. Sehän on ampiaisen näköinen, mutta isompi ko ampiainen.

      • sillä ap kuvauksessa

        oli että "tuntosarvet mustat, joitten päissä on patukat, niin kuin nuijat."

        Herhiläisen, kuten muidenkaan ampiaisten, tuntosarvien päissä ei ole patukoita. Sellaiset löytyy, nimensä mukaisesti, nuijapistiäisiltä.


    • 18+20

      Kuvan lisääminen onnistuu kyllä. Mene osoitteeseen http://kuvalinkki.com lataa kuvasi ja lisää annettu pitkä kuvalinkki viestiisi. Muista lisätä linkin perään välilyönti, muuten tulee EI klikattava osoite.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      368
      1631
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1246
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1191
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      140
      1030
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      924
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      842
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      46
      563
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      531
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      527
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      500
    Aihe