Suomessahan hopeasta täytyy maksaa alv, mutta tietääkö kukaan miten menetellä jos ostaa hopeaa esim Saksasta. Hinnat ovat huomattavasti halvempia, esim kilo hopeaa tai kolikoita, koska Sakassa on alv vain 7 % Suomen 22 sijaan. Eli miten menettelee Tulli? Kysyn täältä, koska en saanut menemään kysymystä läpi Tullin omille sivuille..
Onko eroa käynkö itse hakemassa hopean, vai tilaanko nettikaupasta?
Hopeaa ulkomailta?
7
5065
Vastaukset
- 1518
- Tässä?
Eestistä saa hopeaa tosi halvalla. Silverbank, sitä voi googlettaa.
- jessejeeeeee
Eu alueella on tavaran vapaa liikkuvuus, eli voit tilata hopiaa ja muita tavaroita vapaasti. ilman tulleja ja alveja
- syk gncku cku
...saa pankeista ostaa kulta ja hopeaharkkoja.Samoin kolikoita.Mitään alveja ei mene.
Kolikoista ei mene alvia koska nimellisesti ne ovat käypiä rahoja...siksi kulta ym kolikot on luotukkin kun harkkoina niistä joissain maissa menisi veroja.
- b32fs
Saksassa taitaa olla yksi alhaisimmista ALV:stä hopealle Eu:n alueella: 7%. Netistä ei voi ostaa, koska myyjälle on rajoituksia. Hopeat pitää siis käydä noutamassa itse. Siispä takapaksi vaan täyteen hopeaa seuraavalla autoreissulla Eurooppaan.
- eikun..
siis eikös tuo silverbankki myy kultaa kymmeniä prosentteja kalliimmalla kuin mitä muualta saa?
- eikun...
eikun 90-prosenttista hopeaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1311374
- 103889
- 75713
- 51615
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15533ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40484Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..35432- 26399
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175394