On heinäkuun alku. Vanhan omenapuumme oksistosta osa kuivui alkukesällä rajun kukinnan jälkeen. Kääpiöversoissa lehdet alkoivat ensin nuokkua, sitten ruskettuivat ja lopuksi ruskettuneet lehdet kuivuivat rapeiksi.
Herää kysymyksiä:
Onko lehtien alkukesäinen kuivettuminen samaa muumiotautia kuin hedelmissäkin tyypillisesti näkyy?
Kestääkö puu kuolematta taudin vaikka versojen ruskettuneisuus näyttää melko pahalta?
Rutikuivat pikkuversot tuntuisi luontevalta leikata pois. Onko leikkauksella mitään vaikutusta, ja voinko tehdä sen nyt keskellä kesää? Ne haavapinnat arveluttavat.
Olen aikaisemmin leikellyt kesällä pikkuoksia, ja puu on sitten loppukesällä terveen näköinen. Nyt arveluttaa kun tuho on laajempaa kuin ennen. Olisin todella kiitollinen kokeneiden neuvoista.
Kysymys muumiotaudista
1
611
Vastaukset 1
- terveisin omena
nyt voit siistiä puutasi. Minä otin kaikki ylimääräiset versot pois ja
katsotaan keväällä, miten talvi on sujunut, ja leikkaan lisää. En enää anna omenapuitteni
kasvaa risukoksi, kun näin ammattilaisen leikkaavan niitä.
Hän teki rohkeaa työtä. Ensin kysi, tehdäänkö näistä kerralla hyvät, vai
jatkatko itse keväällä. Minä jatkoin ja jatkan edelleen.
Omenapuu pitää olla sellainen, että hattu lentää läpi helposti heitettäessä.
Ennen oli myös latvukset taajoja, nyt niden pitäisi olla kuin joulukuusen, latvasta kapea
ja alhaalla pidemmät oksat.
Täältä netistä löytää helposti ohjeita niiden muodon suunnitteluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja2831140Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "2641002Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔49920- 105874
- 99809
- 73808
- 107679
- 64578
Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"
Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh2551Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh11488