ohjelmoida shakkia pelaavan ohjelman ilman mitään erikoisosaamista, ja kuinka tehokkaan?
Osaanko...
2
375
Vastaukset
- vesikuusi
ei ole varmaan kovin helppoa...ohjelman pitää kokoajan huomioida kaikkien omien ja vastustajan nappuloiden paikat, sen pitää osata toimia järkevästi eri tilanteissa...ei kuitenkaan mahdoton tehtävä, koska semmoisia ohjelmia on paljon. itse en osaisi, mutta onnea yritykseen :)
- asdqweewrwerf
Shakkia en ole ohjelmoinut mutta periaatteessa se yksinkertaisimmillaan menisi jotenkin näin: pitää tehä jokaiselle erityyppiselle pelinappulalle rutiininsa joka siirtää niitä oikein kaikkiin mahdollisiin vapaisiin suuntiin, mahdollisesti syöden vastapelaajan nappulankin. Sitten vain "päälooppi" joka käy pelilautaa läpi ja jos kohdalle sattuu oma pelinappula niin kutsutaan siirtorutiinia. Siirtorutiini kutsuu rekursiivisesti "pääluuppia" jokaisen siirron jälkeen, parametrit siten siten että siirtovuoro siirtyy vastapuolelle ja laskentasyvyyslaskuria kasvatetaan yhdellä. Laskentasyvyys vaikuttaa ohjelman nopeuteen ja siihen kuinka fiksusti ohjelma tekee siirtoja. Ja kun syvyyslaskuri on saavuttanut asetellun maksiminsa, pitää jollakin konstilla päätellä asetelman "hyvyyys/huonous", yksinkertaisimmillaan pelinappuloiden määrästä laskemalla, painottaen nappulatyyppiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077793
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1136064- 835197
- 1394556
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113230- 623024
- 582948
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102454- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562066