Wiskari kiteyttää hyvin RKP:n ydinongelman.
"Tässähän ollaan ihan tyhjän päällä. Kaikki vastustavat pakkoruotsia"
Katselkaa ja kuunnelkaa te rakkaat hurrit tämä pätkä sydämellä ja ajatuksella. Valinnanvapauden tie olkoon myös kaikkien suvaitsevaisten ja ihmisyyttä kunnioittavien ruotsinkielisten Suomalaisten tie. Siksi pakkoruotsista voidaan luopua aika pian.
http://areena.yle.fi/ohjelma/27232f5f5172348576325698b5c8bd01
"Tässähän ollaan ihan tyhjän päällä. Kaikki vastustavat pakkoruotsia"
Katselkaa ja kuunnelkaa te rakkaat hurrit tämä pätkä sydämellä ja ajatuksella. Valinnanvapauden tie olkoon myös kaikkien suvaitsevaisten ja ihmisyyttä kunnioittavien ruotsinkielisten Suomalaisten tie. Siksi pakkoruotsista voidaan luopua aika pian.
http://areena.yle.fi/ohjelma/27232f5f5172348576325698b5c8bd01
Vastaukset 10
Vanhimmat
Keinotekoinen kaksikielisyys on kuin satu keisarin vaatteista. Hoviväki-poliitikot kuvittelee sen olevan olemassa ja ihastelee sitä toisilleen. Kansa on se rehellinen pikkulapsi, joka huutaa totuuden.
Kyllä vaatteet näkyvät, kun tarpeeksi saa rahaa RKP:ltä.
t. Jyrki K.
Näin varmaan. Mutta RKP:n poliitikot ymmärtävät, että kun pakkoruotsiasia on selvinnyt, niin suomalaisuuden paine siirtyy johonkin toiseen ja ruotsin kielen kannalta olennaisempaan kysymykseen jne. Siksi on syytä pitää pakkoruotsista kiinni mahdollisimman pitkään, käydä viivytytaistelua, jonka tietysti toivotaan päätyvän torjuntavoittoon mahdollisimman aikaisessa vaiheessa, jotta suurta vahinkoa ei ehtisi tapahtua.
"RKP:n poliitikot ymmärtävät, että kun pakkoruotsiasia on selvinnyt, niin suomalaisuuden paine siirtyy johonkin toiseen ja ruotsin kielen kannalta olennaisempaan kysymykseen jne. Siksi on syytä pitää pakkoruotsista kiinni mahdollisimman pitkään"
Tästä nimenomaan on kysymys - siksi keskustelu pakkoruotsista on niin keinotekoista. Kaikki näennäisperustelut on kumottu, mutta niitä vain toistellaan. Tulee sellainen tunne, että kaikkia keskusteluun osallistujia pidetään hölmöinä.
Miten sitten ohitetaan tämä turha jankkaamisvaihe ja nostetaan esiin ruotsinkielisten todelliset pelot? Mitkä ovat ruotsinkielisten todelliset pelot? Mitä vähemmistökielen asema ruotsinkielisille merkitsisi? Vähenisivätkö ruotsinkieliset koulutuspalvelut oleellisesti?
Entä kun pakkoruotsi voi nopeasti murentua - mikä on RKP:n plan B?
Eikö tämä ole se svekojen "plan 9 from outerspace"?
Muodostetaan mahdollisimman yhtenäinen Svenskfinland, jossa ruotsinkieli olisi erityisasemassa.
Eikö sen svenskfinlandin voisi perustaa sinne outerspaceen ?
Tässä svenskfinlandin tuleva kuningas:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Tor_Johnson.jpg
Ei svenskfinland voi olla enää kuin muutama kunta, joissa on puolet tai sen yli ruotsinkielisiä. Esimerkiksi Helsinki ympäristöineen ei voi siihen kuulua.
Lisäksi nuo ruotsinkieliset kunnat ovat niin hajallaan ja erilaisia, etteivät ne sovi myöskään Ahvenanmaan satelliiteiksi.
Svenskfinland ei toteudu - tarvitaan jokin toinen plan B.
plan B = aikaistatetaan suomenkielisten pakkoruotsi ala-asteelle. Toimii.
Koululaiset nousevat entistä vankemmin pakkoruotsia vastaan , meidän vanhempien tuella ja opastuksella.
Plan :B tä ei ole, vaan rkp vajoaa marginaalipuolueeksi pakkoruotsin poistuttua.