Suomalaiset James Bond

fanisivut?

Niin että onko olemassa suomalaisia James Bond-fanisivustoja? Yritin hakea mutten löytänyt...

7

1339

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräsveikkonen

      Tämä nyt ei ehkä ole ihan sitä mitä etsit, mutta Suomessa on jo lähes kahden vuoden ajan ilmestynyt "James Bond autokokoelma", eli sarja Bond-elokuvien autojen pienoismalleja. Olet ehkä näitä lehdellä varustetuja dioraamoja nähnyt lehtipisteissä tai lehtihyllyissä? Ne liittyvät melko kiinteästi Bond-elokuviin.

      http://www.jamesbondinautokokoelma.com/
      Tuossa muuten on yli numeron 60 menevien mallien lista hiukan väärässä järjestyksessä, paremmat tiedot wikipedian enkunkielisellä James Bond Car Collection sivustolla :
      http://en.wikipedia.org/wiki/James_Bond_Car_Collection

      Sarjan lehdet ovat varsin informatiivisia ja hyvin toimitettuja. Niissä on runsaasti kuvia ja pikkutietoja James Bond-elokuvista, tietysti niistä autoista, mutta muustakin, yleistietoa, "knoppijuttuja". Ja monissa sarjan pienoismalleissa on tietysti niitä Bond-erikoisuuksia.

      Aion parin viikon sisällä julkaista näitä pienoismalleja ja dioraamoja käsittelevän web-sivuston jossa on runsaasti kuvia pienoismalleista / dioraamoista sekä niihin liittyvää jutustelua. Se on ilmainen eikä vaadi rekisteröintiä. Koetan muistaa pistää osoitteen tänne sitten kun setti alkaa olla siinä lyönnissä että sen ehkä kehtaa jopa julkaista.

      Sarjan pienoismalleja on nyt Suomessa julkaistu yhteensä 46 3 tilaajalahjaa. Numero 47 pitäisi ilmestyä ensi viikolla. Suomennetun lehden kanssa dioraamoja pitäisi tulla suunnilleen ensi vuoden alkuun mennessä joka toinen viikko yhteensä 60 kpl (siis vielä noin 14 numeroa seitsemän kuukauden aikana) ja tämän jälkeen ainakin tilaajat mahdollisesti voivat saada alkuperäisellä englanninkielisellä lehdellä varustettuja numeroita, näin ainakin olen jostakin lukenut. Yli 60:n menevien numeroiden lehtiä ei tiettävästi suomenneta.

      Sarjaan lie malleja suunniteltu jo kaikkiaan liki 100 kpl. James Bond -elokuvien autoja (ja muuta rekvisiittaa) koskeva sivustoni tulee siis mahdollisesti kasvamaan vielä jopa kahden vuoden ajan? Uskon että se voi tarjota jotakin niillekin jotka eivät keräile ko. sarjaa vaan muuten vaan ovat Bond-elokuvista kiinnostuneita.

      • eräsveikkonen

        >> http://www.jamesbondinautokokoelma.com/
        >> Tuossa muuten on yli numeron 60 menevien mallien lista hiukan väärässä järjestyksessä ...

        Tai itse asiassa mallit ovat hiukan väärässä järjestyksessä vasta numeroiden _70_ ja 85 välillä tuossa suomalaisella kotisivulla. Tuokin lista on joskus voinut olla melko oikea, mutta suunnitelmat ovat sittemmin hiukan muuttuneet? Kirjoitusvirheitähän siinä on.

        Enkuissa sarja on edennyt jo pitemmälle jo sieltä näemme tulevaisuuden.


      • eräs weikkonen

        Lupaamani osoite uudelle James Bondin Autokokoelmaa kuvaavalle pienoismallien sivustolle:

        http://vesapetays.net/JBA/index.html

        Toivon että varsinkin saitin tekstisisältö kohentuu tulevan kuukauden aikana huomattavasti.


      • eräs weikkonen
        eräs weikkonen kirjoitti:

        Lupaamani osoite uudelle James Bondin Autokokoelmaa kuvaavalle pienoismallien sivustolle:

        http://vesapetays.net/JBA/index.html

        Toivon että varsinkin saitin tekstisisältö kohentuu tulevan kuukauden aikana huomattavasti.

        Pienoismallien sivuilla isompiin kuviin johtavilla linkeillä varustettujen pikkukuvien asettelu on tehty kyseenalaisella tavalla joka ainakin Opera-selaimessa näyttää aika hassulta.

        Kummallisuuksia voi ilmetä myös jos näyttö on hyvin leveä. Olen tarkoittanut oikean kehyksen 800 pikseliä leveäksi.

        Täytynee viimeistään tulevana viikonloppuna pistää nuo pikkukuvat TABLEn sisään että pysyvät ruodussa. Käymistilassahan tuo sivusto on vielä muutenkin. Karavaani ei etene ihan sitä vauhtia kuin kuvitelin.


    • FinBond

      Minä pidin joskus pari vuotta sitten FinBond -nimistä fanisivustoa. Syystä tai toisesta lopetin sivuston ylläpitämisen. Nyt olen tekemässä uutta - saman nimistä tosin ;) - fanisivustoa. Julkaisuajankohtaa en ole vielä päättänyt. Ilmoittelen siitä sitten tarkemmin...

    • Ei kelpaa Herralle

      Sipulista kyynelkaasua ja perunasta pommi...sokerirjuurikkaasta sokeaksi...leipuri hiiva!

    • jhdsdfdshj

      ois kiva ku semmmonen pikku-auto yhtä äkkiä ampuiski raketin seinästä läpi :O

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1485
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      83
      1306
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      676
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      101
      594
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe