Liljat nysiä :)

ihan onneton peukku

Missä mättää, kun tänä kesänä liljani ovat olleet n. 20cm mittaisia onnettomia nysiä. Siis ne muutamat, mitkä edes päänsä nostivat. Penkki on perustettu viime vuonna ja silloin kasvoivat kauniisti. Tosin osan liljoista siirsin maapenkistä tähän terassineduspenkkiin, joten ovat saattaneet kärsiä, mutta ne muut... Olenko lannoittanut liikaa (keväällä kanankakkaa vähäsen) tai liian vähän. Vai voisiko syynä olla muurikivipenkin alla oleva routimista estävä eristelevy? Multaa penkissä on n. 40cm hiekka välissä ja sitten levy. Pionikaan ei menesty, mutta leimut, särkynyt sydän ja nauhukset kukkii kauniisti, myös kuunlilja tykkää penkistä.

Samalla kysäisen sitäkin, että miksikähän en saa kasvamaan mitään keväisiä sipulikukkia; narsissit, tulppaanit ja krookukset. Ohjeen mukaan olen istuttanut niitä, mutta ikinä ei mitään kasvua tule...

4

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -------

      Routaeristys ei varmaankaan syynä, kun multaakin kuitenkin on. Laitoitko syyslannoitetta? Itse painotan lannoitukseen enemmän syksyllä kuin keväällä eli hieman kastelen syyslannoitteella. Jos uutta multaa niin voisi toimia ilman kevätlannoitteita. Ei kukat kauheasti vaadi, ainakaan minulla.

      Penkin sijainti auringon/ valon suhteen? Kasvuvyöhyke?

      Keväisten sipulikukkien pitäisi kasvaa jos ohjeen mukaan istuttaa... Syksyllä maahan? Sipulit oikein päin? Aurinkoinen paikka?

      • ihan onneton peukku

        paikka on aurinkoinen, sipulit on istutettu oikein (viime vuonna siis kukkivat kauniisti), syyslannotusta en muista tehneeni, ainoastaan keväällä. Asumme Oulun korkeudella, liekö sitten pakkaset tehneet temppujaan.... Anoppilassa 200km meiltä, on sama homma. Liljat ovat pieniä nysiä ja vain osa kasvaa. Heillä on "maapenkki". Harmi, liljat kun ovat niin kauniita. Pitää yrittää ensi vuonna uudelleen.


      • O-mukulakiurunkannus

        Ehkä routaeristys sittenkin on ainakin osasyynä. Se estää maalämmön siirtymisen kohti maan pintaa ja niin ollen sen yläpuolella oleva alue on talvella huomattavasti kylmempi kuin olisi ilman routaeristettä. Tietysti sivuilta jonkin verran lämpöä tulee, mutta ehkä se ei riitä. Levy myös estää kosteuden pääsyn maan sisuksista kohti liljojesi juuristoa.


      • nihh
        ihan onneton peukku kirjoitti:

        paikka on aurinkoinen, sipulit on istutettu oikein (viime vuonna siis kukkivat kauniisti), syyslannotusta en muista tehneeni, ainoastaan keväällä. Asumme Oulun korkeudella, liekö sitten pakkaset tehneet temppujaan.... Anoppilassa 200km meiltä, on sama homma. Liljat ovat pieniä nysiä ja vain osa kasvaa. Heillä on "maapenkki". Harmi, liljat kun ovat niin kauniita. Pitää yrittää ensi vuonna uudelleen.

        Mä veikkaan että syyslannoituksen puute on syynä eikä mikään routasuojaus.

        Esim. http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/artikkelit/589/yksi- ja monivuotiset.htm :

        "Elokuun aikana tehtävistä hoitotöistä tärkein on ns. syyslannoitus, jolla parannetaan perennojen talvenkestävyyttä ja seuraavan vuoden kukintaa."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3504
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      139
      1921
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1671
    4. 85
      1530
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      88
      1524
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1202
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1160
    8. Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä

      Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity
      Kaste
      267
      1146
    9. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      72
      1111
    10. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    Aihe