cr-v 06 umpiot säröillä

Molemmat ajovaloumpiot ovat säröillä. Mitään kiveniskuja ei näy, joten ilmeisesti muovissa on vikaa. Onkohan ilmiö yleinen?
71719
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

turvaväliä edellä menevään, etkä huudattais täysillä takapuskurissa kiinni. Ei se sun hondas ohi pääse kuitenkaan,,,

Äänestä
  • Kysymyksessä mainittiin että kiveniskuja EI OLE. Kyse on siis materiaalin hapertumisesta.

    Äänestä

sama täällä.molemmissa umpioissa halkeamat lähes identtisissä paikoissa per.puoli.

Äänestä
  • Työpaikalla on muovialan huippuosaajia ja kyselin heiltä, mikä voi aiheuttaa tuollaisia hiushalkeaman tapaisia säröjä CR-V:n umpioihin (myös 2006 malli). Vaihtoehtoja oli periaatteessa kolme:
    1. Muovissa on jännityksiä ja valojen painepesurin aiheuttama voimakas lämpötilanmuutos aiheuttaa jännitysten purkautumisen halkeamina.
    2. Käytetty pesuaine ei ole ollut sopivaa muoviumpioille.
    3 H1-polttimoina on käytetty sellaisia polttimoita, joissa ei ole merkintää UV-STOP tai vastaavaa. Umpioissa käytettä muovi haurastuu UV-valon vaikutuksesta ja joissain H1-polttimoissa sitä on runsaasti ja joissain ei lainkaan.

    Vika on joka tapauksessa ilmeisimmin materiaalissa.

    Äänestä

Niin, noita näkee aina silloin tällöin... ajovaloumpion ulkopinta, siis muovipinta täynnä pienen pientä säröä. Tämä vaurio on aiheutunut ajovalopolttimosta, siis jossakin vaiheessa laitettu polttimoiksi UV (ultavioletti) säteilyä aikaansaavat polttimot, kun näissä muovipintaisissa ajovaloumpioissa pitäisi käyttää UV vapaita polttimoita.
Ainoa korjauskonsti on hommata uudet ajovaloumpiot, niin ja tietenkin käyttää oikealaatuisia ajovalopolttimoita.

Äänestä

Meidän 08 cr-v:hen vaihdettiin juuri takuuseen jo kolmannet umpiot. Ei ollut säröillä ainakaan vielä, mutta muovi samentui sisäpuolelta. Olivat jo ensimmäisellä vaihtokerralla rikkoneet jotain kiinnikkeitä etupuskurista ja se repsotti. Elokuussa on aika uuden puskurin vaihtoon. Takaluukusta vaihdettiin se krominen kahva, jossa on Hondan merkki kun tiiviste repsotti. Nyt kun on uusi kahva ja tiiviste paikallaan, niin kahvan alapuolella on maalissa pieniä ruostetäpliä. Onko Hondallakin laatu ruvennut lipsumaan Toyotan malliin.

Äänestä

Täällä hieman vanhempi cr-v 2004 myös oikeanpuoleinen umpiossa yksi särö. Taitaa olla tyyppivika näissä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


susannalla kirjoitti:

Molemmat ajovaloumpiot ovat säröillä. Mitään kiveniskuja ei näy, joten ilmeisesti muovissa on vikaa. Onkohan ilmiö yleinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu