Kännissä kun on kaahailtu, henki menetetty ja pipi tullut. Vakuutus tuskin korvaa venettä, sairaskuluja ja kuolinkuluja. Vakuutusyhtiö kun alkaa kaivelemaan, johan alkaa kuski selviämään.
Vakuutusyhtiöissä ollaan aina tarkkoja syyllisyydestä.
Vakuutusyhtiöissä ollaan aina tarkkoja syyllisyydestä.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Järvilehto ei muista mitään.
Kyllä veneen vakuutus korvaa kaikki henkilökulut täysimääräisenä, riippumatta kuka venettä ajoi. Korvaukset kuitenkin peritään takaisin, jos kuljettajan todetaan olleen juovuksissa. Vakuutus luultavasti JJ nimissä, kun hänen oli venekkin. Vakuutusyhtiötä tuskin kiinostaa kumpiko venettä ajoi, sillä molempien veren alkoholipitoisuus on tutkittu, myös menehtyneen ja se on varmaan selvä, että venettä kuljetettiin alkoholin vaikutuksen alaisena, joten JJ joutuu maksumieheksi.
Aineelliset vahingot on sitten toinen juttu. Niitä ei korvatakkaan, jos on alkoholilla ollut osuutta onnettomuuteen. Vaikka raja onkin 1 promille, niin sen alle riittää epäämään korvauksen. Venettä ei tulla korvaamaan, vaikka olisi millainen vakuutus.
On tietysti semmoinenkin, että varmaan molemmilla ollut henkilökohtaisia vakuutuksia, joissa on omat pykälät.