Kärhön tuhoajat

rakastunutkärhö

Köynnöskaarta pitkin kasvavissa kärhöistä löysin vihreitä matoja ja alppi sekä kiinankärhöjen lehdet oli reikäsiä ja osa syöty kokonaan pois. Lisäksi lehtien päällä oli jotain outoja mustia pilkkuja jotka lähti pois kun sormilla pyyhkäsin. Tämä tapahtui miltei parissa päivässä..ongelmaa ne bongannut aiemmin. Lisäkis parista kärhöstä on lehdet ja varret kuivahtaneet, vaikka veden puutteesta eivät kärsi , kastelen antaumuksella näitä. Tosin toinen puoli kaaresta on auringon pasiteessa koko päivän ja paikka on tuulinen.

Mutta asiaan. Ruiskuttelin sitten reippaasti vahvalla mäntysuopaliuoksella kärhöt. Sitä ennen poistin kaikki madot mitä näin. Matoset olivat noin 1-1,5 cm pitkiä. Pitäskö kärhöt ruiskutella raidilla? Entä vaikuttaako tämän kesän tuho ens vuoden kasvuun?

2

1652

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hortsonomi

      joka yks vuosi söi samettikukistani kaikki lehdet, ruodit vaan jäi.

      • mape78

        Minun kärhössäni havaitsin eilen samanlaisia matoja ja niitä oli kymmeniä ja taas kymmeniä ja läheltä kun kuunteli niin saattoi kuulla rouskutuksen kun ne jyystivät lehtiä menemään. Kärhö on puoliksi syöty ja yläosastaan kuivuneen näköinen vaikka ei vedenpuutteesta sekään kärsi.
        Netistä löysin kuvan ja sen perusteella tein diagnoosin,että kärhöni kimpussa on kärhöpistiäinen. Pahaa jälkeä tekevä tuholainen ja että siitä ei pääse muulla eroon kuin varmimmin puutarhakaupassa myytävällä malationilla.
        Kuulemma tolut ja mäntysuovat eivät auta ja sen voin uskoa hyvin sillä eilen ruiskutin ötökköjen päälle erittäin vahvaa elintarviketeollisuudessa käytettävää emäspesuainetta, mutta niin vaan aamulla noita toukkia möngersi taas lehdillä.
        Jos joku vaan tietää vaiokkapa tuosta malationista tai jostakin muusta torjunta-aineesta niin kiitollisena otan vastaan vinkkejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe