Alexander Stubb tulee olemaan uudellamaalla kova pala Timo Soinille. EU-vaaleissa 2004 Stubb keräsi huikeat 115 000 ääntä. Hänestä voinee ennakoida valtaisaa ääniharavaa kokoomukselle myös kevään vaaleissa.
Stubb haastaa Soinin
Bra!
6124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kaikki ruotsalaiset homot äänestävät Stubb'ia.
Eiköhän ne Stubb ja Soini kilpaile ihan eri äänestäjistä.
Soinin äänestäjät ovat meitä tavallisia ihmisiä,ei eliittinä
itseään pitäviä niin kuin tämän Stubbin äänestäjät.
Ja kun me tavalliset äänestäjät satutaan olemaan sitä mielipuolta ,
että nyt alkaa riittään tämän maan "värittäminen" ja muslimisointi.
Siinä tulee olemaan Soinin ja muutaman muun voima seuraavissa eduskuntavaaleissa.
Stubbin tähti on jo laskussa. Kupla on puhjennut. Alex on mediapoliitikko ilman substanssia. Wallinin tapainen poliittinen broileri.
Jospa suomenkielinen media julkaisisi samat kommentit kuin ruotsinkielinen media, niin kupla puhkeaisi entistä pahemmin. Esim. Stubbin kommentti, että hän tekee kaikkensa, että tuntijakotyöryhmän pakkoruotsia aikaistava ehdotus toteutuu.
Enemmän Stubb tulee kahmimaan RKP:n ääniä kuin PS:n.
Alexin ehdokkuus voi hyvinkin viedä yhden RKP:n paikan Uudeltamaalta.
Toisaalta svekojen määrä pysyisi samana eduskunnassa.
Hyvä kuitenkin, että RKP supistuu olemattomiin.
Kumpi on sitten pahempi? Svekot omassa karsinassaan vain soluttautuneina eri puolueisiin?
RKP:ssä svekot pysyvät paremmin kurissa, koska muut tietävät, että jokainen asia on heille kieliasia.
Muiden puoleiden svekot saattavat hämätä kansaa, eikä kansa aina tiedä, että jokainen svekon ajama asia on pohjimmiltaan kieliasia. Esim. wannabe-sveko Kimmo Sasi ei ole tainnut äänestäjilleen kovin äänekkästi kertoa RKP/folktinget-kuviosta. No, Kokoomuksen puoluekokouksen myötähän tämä tuli hyvin julki koko kansalle.