Käyn monesti Ruotsin puolella Haaparannassa KM-Däckillä rengasostoksilla, koska renkaat ovat siellä huomattavasti halvemmat. Rovaniemeläinen rengasyrittäjä julkaisi keväällä oman liikkeensä mainoslehden. Pääkirjoituksessa oli, että KM-Däckistä ostetun renkaan takuuseen liittyvän vian tullessa pitää mennä KM-Däckille hoitamaan takuuasiat. Pelotteli mahdollisilla takuumatkoista tulevilla kustannuksilla, jos renkaita ei osteta asuinpaikkakunnalta.
Esimerkkinä; Jos ostan kesärenkaat Rovaniemeltä Lapin Kumista ja renkaaseen tulee takuuvika lomamatkalla Imatralla. Enkö voi mennä Imatralla ko. rengasmerkin myyjän luo vaatimaan "takuukorjausta" vai pitääkö asia hoitaa Rovaniemellä Lapin Kumissa?
Onko näin, että vain myyjäliike vastaa renkaan takuuasioista? Minun mielestä takuu on merkkikohtainen, ei myyjäkohtainen.
Kiitos etukäteen vastauksista ja kommenteista (asiaan liittyvistä)!
Esimerkkinä; Jos ostan kesärenkaat Rovaniemeltä Lapin Kumista ja renkaaseen tulee takuuvika lomamatkalla Imatralla. Enkö voi mennä Imatralla ko. rengasmerkin myyjän luo vaatimaan "takuukorjausta" vai pitääkö asia hoitaa Rovaniemellä Lapin Kumissa?
Onko näin, että vain myyjäliike vastaa renkaan takuuasioista? Minun mielestä takuu on merkkikohtainen, ei myyjäkohtainen.
Kiitos etukäteen vastauksista ja kommenteista (asiaan liittyvistä)!
Vastaukset 5
Vanhimmat
sen pitäisi tulla huolletuksi siellä imatrallakin, jos kerran on merkkirengas missä takuu voimassa. Varmaan ottavat yhteyttä siihen rengassarjan myyjään ja varmistavat takuun olemassaolon. Maksaja kun työlle pitää aina löytyä. Ilmaiseksi ei saa mitään.
Näin se varmaan menee eli ottavat yhteyttä renkaat myyneeseen liikkeeseen. Ei taida toimia noin helposti yhteistyö valtakunnan rajan yli?
Tuli muuten mieleen; minulla on tapana säilyttää kaikkia takuutodistuksia kotona mapissa/kaapissa. Pitääpä ottaa autoon matkaan renkaiden paprut, kun ei koskaan tiedä, milloin tarvii. Voi olla ilman takuupapruja esim. Imatralla hankala alkaa todistelemaan, että ostin viikko sitten nämä renkaat...
Yleispätevästi myös muihin kuin renkaisiin pätien:
Ota ensiksi yhteys tuotteen myyneeseen liikkeeseen ja sovi mitä tehdään. Jos menet esimerkiksi rengasasioissa ominpäin johonkin muuhun liikkeeseen veikkaan että myyjäliike tulee vetäytymään mahdollisesta vastuusta tai ainakin pyrkii tekemään niin tavalla tai toisella; maksumieshän on silloin jo olemassa eli sinä.
No niinhän se on että myyjähän se aina ensikädessä on myymistään tuotteista vastuussa.
Itse olen ostanu renkaat Lapista, koska Ruotsin vaikutus laskee hintoja. Mutta koska ajan ja asun etelässä, niin onkin kai sitten syytä ostaa kumit jatkossa kotipaikkakunnalta.
Kuinka monella on ollu takuuongelmia renkaiden kanssa? Kerran ostin rahapulassa halvat pinnoitetut renkaat ja niistä yhden sidokset meni sököksi ja myyjäliike vaihtoi renkaan.
"No niinhän se on että myyjähän se aina ensikädessä on myymistään tuotteista vastuussa."
Varmaan näin on pienempien tuotteiden kohdalla, mutta esim. auton takuuasiat voin hoitaa missä päin Suomea tahansa (ulkomaillakin).
"Kuinka monella on ollu takuuongelmia renkaiden kanssa?"
Minulla ei ole ollut takuuongelmia ostamissani renkaissa ja toivottavasti ei tulekaan! Enkä muista äkikseltään tutuillakaan olleen. Aloitukseni inspiroi ko. rengaskauppiaan kommentti.