Aloittelijalle tietoa halvasta/vanhasta tuulilasiveneestä.

Rookie11

Tarkoituksena olisi hommata ensiveneeksi alta 1300€ tuulilasivene. Ja venettä ei ole ennemmin ollut, joten ei ole hajuakaan veneilystä..:)
Käyttötarkoitus sillä olisi ihan huvikseen ajella ja ehkä vähän kalastaakin..
Hintahan on tosi pieni, eli ei mitään ruusua voi saada, mutta onko noilla vanhoilla koneilla kuinka eroa toimivuudeltaan ja tehoiltaan?
Tiedossa olisi Lohi 355, jossa 20hv evinrude.
Ja sitten taifunX, jossa 30hv mariner.
Onkos nuo omavalmisteiset sitten minkälaisia?
Mitenkäs tuo bensankulutus noissa vanhoissa koneissa?
Mahdollisimman paljon jos sais tietoa vahoista/halvoista tuulilasiveneistä, niin olis hyvä..:)
Onkos mitä eroa pitkä- ja lyhytrikisillä?
Voi olla aika typeriä kysymyksiä, mutta jostakin tämä veneily pitää aloittaa..

9

2605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Upposurffari

      Liian vähän rahaa olet varannut, ellet sitten aio ja kykene tekemään tarvittavia remontti yms.. näpräyksiä itse.
      Unohda ne tuulilasiveneet heti alkuunsa, sillä ne ovat epäkäytännöllisiä ja ahtaita, yleensä myös huonokuntoisia ja soveltuvat huonosti kalastukseen. Pulpettivene voisi olla sinulle sopiva ja mieluummin sellainen johon saa airot , varmuuden vuoksi-turvaksi.
      Hae omatoimisesti vastauksia kysymyksiisi, sillä ne ovat lievästi sanoen typeriä, kuten itsekin toteat.

      Silläkin on vähän merkitystä, missä aiot veneillä, sillä meri on asteen pari vaativampi ympäristö järveä.
      Hieman suurempikin vene saisi olla, etenkin merialueelle nollakokemuksella.
      Lannistua ei kannata kuitenkaan heti alkuunsa, sillä meri vie mukaansa ja itsepyydetyt kalatkin ovat maistuvampia. Vene kannattaa varustaa kunnolla heti kättelyssä, jotta turhat ongemat eivät edes näyttäytyisi. Silti niitä tulee vääjäämättömästi jo ensimmäisenä kesänä.

    • pofvjodsköl

      "mutta onko noilla vanhoilla koneilla kuinka eroa toimivuudeltaan ja tehoiltaan?"

      tämän ja monen muun palstan perusteella voi todeta ettei ne vanhat koneet aivan luotettavia ole. joka päivä tulee lisää kyselyitä kun kone ei pelaa. aloittelijalta saattaa mennä maku koko hommaan jos harrastua alkaa moottorimurheilla. jos nuorena on viritellyt mopoa voi huoletta suositella käytettyä kakstahtikonetta. jos ei ole kannattaa varmistua että huolto on lähellä ja että rahaa palaa moninkertaisesti koneen arvon.

      Romu on romu ja 1300e:llä ei saa hyvää venepakettia. Sillä saat tuskin toimivan soutuveneen pikkuprutkulla. Toimivan paketti sinulle voisi olla pulpettivene 20hv koneella, mahd uudella. Mitään varusteita et tarvitse alkuun. Opettele ensin veneenkäsittely lähellä rantaa ja kun veneily sujuu otat vasta vavat mukaan.

      Vanhasta perämoottorista hankkiudutaan yleensä eroon kun sen tehokan palveluikä on täynnä. Seuraavat omistajat ovat onnellisia vain jos vianetsintä ja korjaus onnistuu itseltään ja kattava työkalusetti löytyy ennestään. Toki voi olla onnea matkassaa ja monet ajaa vanhalla koneella tekemättä sille mitään. Aloittelijalle olisi hyvä ostaa uusi ja huollattaa liikkeessä. Siten voi keskittyä olennaiseen.

      • 3 sylinteriä

        Aivan hyvin tollakin budjetilla voi saada toimivan veneen. Tuulilasivene on oikein hyvä lähtökohta budjettiveneilyyn. Ovat pulppareita halvempia.

        355 pitkä on kuitenkin liian lyhyt, lähes jolla. Tuulilasimallin kanssa hyvä budjettivene olisi kahvasta ohjattava reilu nelimetrinen malli 6..20hv koneella.


    • ddddydyd

      Suosittelen ihan tavallista soutuvenettä pienellä perämoottorilla, esim 5 hv. Noiden kunnon pystyy amatöörikin tarkistamaan suht luotettavasti ja jos koneessa ropua, sen vloi viedä vaikka fillarilla korjaamolle ja korjaaminen suht edullista.

      • rookie11

        Joo no nyt tuli hommattua tuulilasivene. Bella merkkinen ja evinruden 33hv koneella. Kone kuitenkin temppuilee, eli ei ota täysiä kierroksia ja kun kaasukahvaa lykkii edes takas, niin aina välillä ottaa vähän paremmin kierroksia.. Mikähän siinä vois olla?


      • rookie11 kirjoitti:

        Joo no nyt tuli hommattua tuulilasivene. Bella merkkinen ja evinruden 33hv koneella. Kone kuitenkin temppuilee, eli ei ota täysiä kierroksia ja kun kaasukahvaa lykkii edes takas, niin aina välillä ottaa vähän paremmin kierroksia.. Mikähän siinä vois olla?

        kaasari(en) purku ja suuttimet yms. kohoventtiili puhtaaksi. Voit kokeilla ensin puhdistus yms. ainetta tankkiin. Jos on seissyt pitkään ja varsinkin talven jäljiltä jos ei ole käytetty säilytysainetta bensan seassa joi paikat olla "vain jumissa".


    • kokemusta on.

      On todella tukeva tuulilasivene, sisätiloiltaan riittävä jos ajelee pääosin yksin tai kaksin. Nousee 20 hp helposti pintaan pohjan muotoilun ansiosta,eikä "hörppää " vaikka kaksi 100kg ukkoa olisi samalla laidalla.
      Viisas valinta aloittelevalle veneilijälle koska on helppo hallita ja ohjailla ataammissakin paikoissa.

    • sdfewrasdaf

      Tollasella rahasummalla kannattaa kierrällä vain prisman leluhyllyjä.

    • fat lady

      itekkin tässä pikku venhoa katselen, joten vanhaa palstaa jatkailen. Mitäs kun aloittaja on suoraan sanonut budjetin, niin turhahan silloin on kehoittaa leluhyllylle, Jos on niin köyhä ettei ole ideaa halvalle ratkaisulle niin vaietkoon. Tässä 3v myöhemmin selasin myytäviä veneitää budjettina 3000€. Ja kas kummaa paras ja tyylikkäin (lohi 355) maksoi alle tonnin.(20hp) Moottorin voisin purkaa ja kasata, ja luulenpa, että näitä veneitä katselevat ovat korjaustaitoisia, sillä minkä ihminen on tehnyt sen ihminen myös korjaa. Pienehkölle järvelle ei suurempaa tarvitse kun yöpymispaikkakin on. Ja onhan siinä tyylikästä tytön kanssa kruisailla, vähän niinkuin Porssella ajelis. Ei ole muskelit tyylikkäitä veneilyssäkään. Tietenkin jos jonkun pellinkiläisen tai vaikka mahonkinen vikla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      41
      4237
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      242
      4042
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      135
      3158
    4. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      17
      3071
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      3014
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      73
      2745
    7. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      98
      2473
    8. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      120
      2115
    9. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      45
      2035
    10. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      24
      1780
    Aihe