Aloittelijalle tietoa halvasta/vanhasta tuulilasiveneestä.

Rookie11

Tarkoituksena olisi hommata ensiveneeksi alta 1300€ tuulilasivene. Ja venettä ei ole ennemmin ollut, joten ei ole hajuakaan veneilystä..:)
Käyttötarkoitus sillä olisi ihan huvikseen ajella ja ehkä vähän kalastaakin..
Hintahan on tosi pieni, eli ei mitään ruusua voi saada, mutta onko noilla vanhoilla koneilla kuinka eroa toimivuudeltaan ja tehoiltaan?
Tiedossa olisi Lohi 355, jossa 20hv evinrude.
Ja sitten taifunX, jossa 30hv mariner.
Onkos nuo omavalmisteiset sitten minkälaisia?
Mitenkäs tuo bensankulutus noissa vanhoissa koneissa?
Mahdollisimman paljon jos sais tietoa vahoista/halvoista tuulilasiveneistä, niin olis hyvä..:)
Onkos mitä eroa pitkä- ja lyhytrikisillä?
Voi olla aika typeriä kysymyksiä, mutta jostakin tämä veneily pitää aloittaa..

9

2642

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Upposurffari

      Liian vähän rahaa olet varannut, ellet sitten aio ja kykene tekemään tarvittavia remontti yms.. näpräyksiä itse.
      Unohda ne tuulilasiveneet heti alkuunsa, sillä ne ovat epäkäytännöllisiä ja ahtaita, yleensä myös huonokuntoisia ja soveltuvat huonosti kalastukseen. Pulpettivene voisi olla sinulle sopiva ja mieluummin sellainen johon saa airot , varmuuden vuoksi-turvaksi.
      Hae omatoimisesti vastauksia kysymyksiisi, sillä ne ovat lievästi sanoen typeriä, kuten itsekin toteat.

      Silläkin on vähän merkitystä, missä aiot veneillä, sillä meri on asteen pari vaativampi ympäristö järveä.
      Hieman suurempikin vene saisi olla, etenkin merialueelle nollakokemuksella.
      Lannistua ei kannata kuitenkaan heti alkuunsa, sillä meri vie mukaansa ja itsepyydetyt kalatkin ovat maistuvampia. Vene kannattaa varustaa kunnolla heti kättelyssä, jotta turhat ongemat eivät edes näyttäytyisi. Silti niitä tulee vääjäämättömästi jo ensimmäisenä kesänä.

    • pofvjodsköl

      "mutta onko noilla vanhoilla koneilla kuinka eroa toimivuudeltaan ja tehoiltaan?"

      tämän ja monen muun palstan perusteella voi todeta ettei ne vanhat koneet aivan luotettavia ole. joka päivä tulee lisää kyselyitä kun kone ei pelaa. aloittelijalta saattaa mennä maku koko hommaan jos harrastua alkaa moottorimurheilla. jos nuorena on viritellyt mopoa voi huoletta suositella käytettyä kakstahtikonetta. jos ei ole kannattaa varmistua että huolto on lähellä ja että rahaa palaa moninkertaisesti koneen arvon.

      Romu on romu ja 1300e:llä ei saa hyvää venepakettia. Sillä saat tuskin toimivan soutuveneen pikkuprutkulla. Toimivan paketti sinulle voisi olla pulpettivene 20hv koneella, mahd uudella. Mitään varusteita et tarvitse alkuun. Opettele ensin veneenkäsittely lähellä rantaa ja kun veneily sujuu otat vasta vavat mukaan.

      Vanhasta perämoottorista hankkiudutaan yleensä eroon kun sen tehokan palveluikä on täynnä. Seuraavat omistajat ovat onnellisia vain jos vianetsintä ja korjaus onnistuu itseltään ja kattava työkalusetti löytyy ennestään. Toki voi olla onnea matkassaa ja monet ajaa vanhalla koneella tekemättä sille mitään. Aloittelijalle olisi hyvä ostaa uusi ja huollattaa liikkeessä. Siten voi keskittyä olennaiseen.

      • 3 sylinteriä

        Aivan hyvin tollakin budjetilla voi saada toimivan veneen. Tuulilasivene on oikein hyvä lähtökohta budjettiveneilyyn. Ovat pulppareita halvempia.

        355 pitkä on kuitenkin liian lyhyt, lähes jolla. Tuulilasimallin kanssa hyvä budjettivene olisi kahvasta ohjattava reilu nelimetrinen malli 6..20hv koneella.


    • ddddydyd

      Suosittelen ihan tavallista soutuvenettä pienellä perämoottorilla, esim 5 hv. Noiden kunnon pystyy amatöörikin tarkistamaan suht luotettavasti ja jos koneessa ropua, sen vloi viedä vaikka fillarilla korjaamolle ja korjaaminen suht edullista.

      • rookie11

        Joo no nyt tuli hommattua tuulilasivene. Bella merkkinen ja evinruden 33hv koneella. Kone kuitenkin temppuilee, eli ei ota täysiä kierroksia ja kun kaasukahvaa lykkii edes takas, niin aina välillä ottaa vähän paremmin kierroksia.. Mikähän siinä vois olla?


      • rookie11 kirjoitti:

        Joo no nyt tuli hommattua tuulilasivene. Bella merkkinen ja evinruden 33hv koneella. Kone kuitenkin temppuilee, eli ei ota täysiä kierroksia ja kun kaasukahvaa lykkii edes takas, niin aina välillä ottaa vähän paremmin kierroksia.. Mikähän siinä vois olla?

        kaasari(en) purku ja suuttimet yms. kohoventtiili puhtaaksi. Voit kokeilla ensin puhdistus yms. ainetta tankkiin. Jos on seissyt pitkään ja varsinkin talven jäljiltä jos ei ole käytetty säilytysainetta bensan seassa joi paikat olla "vain jumissa".


    • kokemusta on.

      On todella tukeva tuulilasivene, sisätiloiltaan riittävä jos ajelee pääosin yksin tai kaksin. Nousee 20 hp helposti pintaan pohjan muotoilun ansiosta,eikä "hörppää " vaikka kaksi 100kg ukkoa olisi samalla laidalla.
      Viisas valinta aloittelevalle veneilijälle koska on helppo hallita ja ohjailla ataammissakin paikoissa.

    • sdfewrasdaf

      Tollasella rahasummalla kannattaa kierrällä vain prisman leluhyllyjä.

    • fat lady

      itekkin tässä pikku venhoa katselen, joten vanhaa palstaa jatkailen. Mitäs kun aloittaja on suoraan sanonut budjetin, niin turhahan silloin on kehoittaa leluhyllylle, Jos on niin köyhä ettei ole ideaa halvalle ratkaisulle niin vaietkoon. Tässä 3v myöhemmin selasin myytäviä veneitää budjettina 3000€. Ja kas kummaa paras ja tyylikkäin (lohi 355) maksoi alle tonnin.(20hp) Moottorin voisin purkaa ja kasata, ja luulenpa, että näitä veneitä katselevat ovat korjaustaitoisia, sillä minkä ihminen on tehnyt sen ihminen myös korjaa. Pienehkölle järvelle ei suurempaa tarvitse kun yöpymispaikkakin on. Ja onhan siinä tyylikästä tytön kanssa kruisailla, vähän niinkuin Porssella ajelis. Ei ole muskelit tyylikkäitä veneilyssäkään. Tietenkin jos jonkun pellinkiläisen tai vaikka mahonkinen vikla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe