ONE SE VITTU IHME!

Mikä helvetti tässä on?
Puhelinmyyjä soitti ja tarjosi 8 megan nettiä 2 megan sijaan, ja hinta nousisi vain 4 euroa kuussa.
Noh, mikäs siinä otetaan vaan.

Nyt ollut tämä "8 megainen" netti käytössä kuukauden, ja keskimääräinen nopeus on tuossa 150kb/s seutuvilla.
Joskus erittäin harvoin käväsee hetken tuolla kahdeksassa megassa, ja tippuu taas tuonne puoleentoista.

Tämä paskahan on hitaampi kuin edellinen!

Vittu kyllä tässä taas veronmaksajaa kustaan silmään..
8427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jep, sama juttu.
8 megainen netti käytössä, tällä hetkellä speedtest näytti 4 kertaa peräkkäin keskinopeukseksi 120kb/s.
Maksan 8 megan yhteydestä, ja nopeus on 1 megaa.

minkäs teet

Äänestä
  • ainot tuote mitä Suomessa saa myydä tyyliin "Gigan netti nyt 26€kuussa!" ja sopparissa sanotaan, että pyrimme takaamaan että nopeus olisi 1G, mutta se voi olla alueesta, pilvisyydestä ja planeettojen asennosta riippuen myös vähemmän...

    Äänestä

1 Mb linja josta maksan 19€/kk ja aina lipuu liikenne n. 100...120 MB/s.
Olen tyytyväinen :-)
Turhaa näemmä maksaa enemmästä kun ei sitä kuitenkaan saa.

Äänestä
  • ohoh---taisin vähän isotella.
    Meni termit vähä sekaisin.
    Siis imutusnopeus on 100...120 kB/s.

    Äänestä

vaan vähä yli 15 megaa,että sellasta,soneralla.

Äänestä

Näinhän se menee. Sopimusehdoissa on niin löyhät määrittelyt nopeudelle, että jos käräjille noista lähtisi, ei olisi mitään mahdollisuuksia voittaa. Ota tai jätä.

Sonera oli liimaillut meidän talossamme ihmisten oviin postit-lappuja, joissa luki jotain tämäntapaista: "senkin onnenpekka". Myöhemmin tuli kirjeenä (minulla on ovessa mainostenkieltolappu) mainos, jossa Sonera tarjosi 10M yhteyttä 10 euroa kuussa kahden vuoden määräaikaisella sopimuksella, jossa toinen vuosi olisi ollut 20 euroa kuussa ja jossa on luultavasti se jatkumoautomaattipykälä. Sinänsä houkuttelevaa kun nyt kitkutan 384k-mokkulalla, mutta enpä uskaltanut ottaa, kun ei noista milloinkaan tiedä. Sieltä voi tosiaankin tulla vain tuo 1M ja Sonera kohauttaa vain olkapäitä ja sanoo "kaikki on kunnossa".

Äänestä

Kannattaakin miettiä mitä operaattoria käyttää, esim 24online puhuu MINIMINOPEUDESTA 2Mb/s, eikä suinkaan maalaile mitään teoreettisia huippunopeuksia... tällä hetkellä muuten saatat saada puhelinkampanjasta tuon laajakaistan vuodeksi 0€/kk ja toka vuosi vain 13,90€ mikä ei ole ollenkaan pasekmpi tarjous... ei tarvinut kahta kertaa miettiä, hyvästi teoreettiset huippunopeudet ja tyhjästä maksaminen!!!

Äänestä
  • Mutta 24Onlinen tai siis 24Offlinen tapauksessa kyseessä on JAETTU adsl-yhteys, eli ns. kiinteistöliittymä. Yksi 12M ADSL-yhteys jaetaan useamman käyttäjän/koko taloyhtiön kesken. Joten jos yksi warettaa koko linjan tukkoon niin eipä siinä sinullakaan jää edes sitä MINIMINOPEUTTA käyttöösi.

    ...joten et ehkä maksa tyhjästä, mutta maksat ainakin paskasta! ...mutta mitä muuta voitkaan olettaa hintaan 13,90 €. Kannattaa muuten tsekata ko. yrityksen taloustiedot esim. Asiakastiedosta, ihme jos pysyy pystyssä tuota koko määräaikaisen sopimuksen kestoa :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ghdkjfhjlglhkjilgökj kirjoitti:

Mikä helvetti tässä on?
Puhelinmyyjä soitti ja tarjosi 8 megan nettiä 2 megan sijaan, ja hinta nousisi vain 4 euroa kuussa.
Noh, mikäs siinä otetaan vaan.

Nyt ollut tämä "8 megainen" netti käytössä kuukauden, ja keskimääräinen nopeus on tuossa 150kb/s seutuvilla.
Joskus erittäin harvoin käväsee hetken tuolla kahdeksassa megassa, ja tippuu taas tuonne puoleentoista.

Tämä paskahan on hitaampi kuin edellinen!

Vittu kyllä tässä taas veronmaksajaa kustaan silmään..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu