Ensinnäkin koko paikkakunnan nimi pilattu tuolla Akaalla. Muutin noin vuosi sitten tähän "kaupunkiin"ja olen ihmetellyt täällä olevan tyhjäntoimittajajoukon ja rapajuoppojen määrää.Yli viitenäkymmenenä Helsingissä vietettyjen vuosien aikana en ole nähnyt näin huonosti hoidettua kaupunkimiljöötä,kadut hoitamattomia,roskaa ja likaa joka paikassa,kaatuvia puutaloröttelöitä keskellä kaupunkia epämääräisine takapihatunkioineen ja aivan pöyristyttävät juoppojen ja rappioalkoholistien joukot aivan jalkakäytävien reunoilla örisemässä ja sammuneina.Poliisitalo lienee varojen puutteessa tyhjä,kun ei edes yritetä poistaa näitä joukkoja edes syrjemmälle,hoippuvat näköjään siinä laitoksen edessäkin,eikä pihaan jäänyt kai bensapiipussa oleva poliisiautokaan peloita. Voisitteko ajatella miltä tällainen näyttää ulkopuolisen silmissä? Helsingissä ei Jakomäessä,Kontulassa,Punavuoressa,Pasilassa,Itäkeskuksessa eikä missään muuallakaan näe näin tyrmistyttäviä tapauksia,ja yritetään niitä nyt ainakin siirtää muiden silmistä pois.
Arvaan,että tämän pikkukylän päättäjät eivät omalta vallanhalultaan viitsi puuttua asiaan,joten luovutan,ja olen muuttamassa pois.Mutta muistakaa,huono kello kauas kuuluu.Vaihha yhtenä maksankin veroja suoraan näiden väärinymmärrettyjen juoppojen elatukseen,en kuitenkaan haluaisi heihin tutustua näin läheisesti.
Arvaan,että tämän pikkukylän päättäjät eivät omalta vallanhalultaan viitsi puuttua asiaan,joten luovutan,ja olen muuttamassa pois.Mutta muistakaa,huono kello kauas kuuluu.Vaihha yhtenä maksankin veroja suoraan näiden väärinymmärrettyjen juoppojen elatukseen,en kuitenkaan haluaisi heihin tutustua näin läheisesti.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Näkyy tuo pahoinvointi näköjään väkivaltanakin... näin pienessä kylässä jo 2 pöyristyttävää tappoa pienen ajan sisään... toki olivat noiden rapajuoppojen keskinäisiä, mutta kuitenkin.
pudonneita ! Olivat matkalla Helsingin Jakomäestä, Kontulasta, Pasilasta, ilmalasta hoitoon Haapamäelle !
Kondyktöörit heitti ne ulos kun hesan sossu ei maksanut kun TOOIIJALAAN asti ! Haapamäellä ei ole yhtään spurgua.....vimmeset kuoli tuulilasihuurteisiin.....
Hieno paikkahan tämä on..
Hämeen perssiäreikä.
Akaassa on Toijalan lisäksi myös toinen kylä: Viiala.
Ja Viiala on AIVAN ERI ASIA kuin Toijala, vaikka meidät pakkonaitetttiin Toijalan kanssa Akaaksi.
Tulkaa Viialaan, ei täällä enää mitään palveluita ole, paitsi päiväkoti, mutta muuten kiva paikka asua.
Viimeisessä Akaan Sanomissa entinen eläkkeellä oleva kaupunginjohyajakin osuvasti kuvasi Toijalaa ja sen sisäänlämpiäviä alkuasukkaita,sotkuisaa ympäristöä ja "katujen"kuntoa. Yhdyn täydellisesti artikkeliin.
Hemmetti noitten valittajien kanssa!
miten se kunnan nimi mitenkään vaikuttaa? Toijala on ihan samanlainen paikka kuin mikä muu syrjäkylä tahansa. Turha mihinkään Helsingin kaupunginosaan verrata. Muuta sinne, jos siellä asiat mielestäsi on paremmin.
Paperit on jo vetämässä pois,niin on epäviihtyisä paikka. Pääsisi vain ennen kesää,ettei tarvitsisi nähdä pultsarien esiinmarssia S-Marketin kulmilla. Muutenkin koko kylä mätänee pystyyn. Ulkopaikkakuntalaiselle tympeä näky on tämä hoitamattomien katujen ja likaisten romupihojen kaupunki.
Mikähän siinä on ettei osin palaneita taloja saada purettua vaan jätetään ne "maa ihmisten jälkeen"-hengessä narisemaan pystyyn.
On kyllä apean oloinen kylä tämä Toijala.Mihin kunta laittaa rahansa,kun ei huolehdi kaduistaan ja ympäristöstään. Epäsosiaalisen porukan määrästä päätellen ei taida lähimailla olla töitäkään. Onneksi on sentään Kela ja Sossu !
Ja sama remmi aina marketin vierellä örisemässä. Kanta-asukkaat lienevät siihen tottuneet,ulkopuolinen ei totu.