selibaatti

vastoin tahtoani

Mies on fyysisesti ( ja epäilen jo että myös henkisesti) niin sairas, ettei seksiä ole.Ei fyysiseltä puoleltaan kykene , vaikka itse haluaisikin. Mutta haluaako vai ei, siitähän ei ole edes puhuttu,on niin hautautunut sairauteensa.Viime kerrasta noin kolme vuotta .Minä olen siinä pisteessä että etsin korviketta muualta, mutta en voi mennä sänkyyn ilman tunteita.
Niinpä olenkin alkanut ihastumaan vieraisiin miehiin, vastakaikua ei vain vielä ole tullut, olen liian ujo ilmaisemaan tunteitani. Tunnen syyllisyyttä, toisaalta vihaa ja surua että hän on muuttunut ihan toiseksi ihmiseksi.Syyllisyyttä siksi että minunhan pitäisi olla hänen tukenaan. Vihaa ja surua koska minä olen muuttunut sivuseikaksi.
Pitääkö minun uhrautua vai onko minulla enää mitään oikeuksia? No tavallaan tiedän kyllä itse vastauksen ja se käy ilmi myös kirjoittamastani.Kun saan ihastumiselleni vastakaikua, se on menoa..

2

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cfnm_M_Hki

      Jos olette harrastaneet tanssia ja mies joutuu pyörätuoliin, niin etsitkö uuden partnerin

    • tiugkhv

      Liitto on myös muuta kuin seksiä, seksiähän voi tuollaisessa tilanteessa hakea ihastukseltaan. Ja puolisonkin pitäisi se kyllä ymmärtää. Mutta kuitenkin, ei nyt tarvitsekaan olla ilman seksiä. Minun mielestänni on aivan normaalia, että tarvitsen ihastusta, seksiinhän aina olisi hyvä olla sitä: vaikka olisi pelkkä seksisuhde, ei se ole kovin hyvä, jos siihen ei liity ihailun ja ihastuksen tunteita. Seksiin tarvitaan niitä, että voi olla läsnä, antaa toiselle eikä vaan ottaa, ja uskaltaa.

      Koet suurta menetystä, liittosi ei ole enää entisensä, eikä tuo ollut ennustettavissa: se ei ollut mitä tilattiin. Mutta näin joskus käy. Voit olla hänen tukenaan muuten, mutta sinullakin on oikeus saada tukea ja tarpeesi tyydytettyä, ei se tee sinusta huonoa ihmistä. Liitossa, kuten sanottua, on myös muuta. On tuki ja turva, rakkaus, lupaukset, keskustelut, ja te voisitte niitä virittää. Jotainhan liitostakin pitäisi saada. Voisitte avoimesti sopia, että liittonne toimii nyt ystävyytenä, ja kuitenkin sinun pitää saada elää omaakin elämääsi: menetyksiä se tietää teille molemmille, mutta toisaalta, ei mitään uutta. Todellisuudessa ne asiat, mitkä myöntäisitte ääneen, on jo menetetty.

      Tiedän rakkaudellisia liittoja, missä seksi hoidetaan liiton ulkopuolella. Se on siis kuitenkin mahdollista. Ihminen voi rakastaa useampaa kuin yhtä ihmistä ja eri tavoin. Liitto voi tarkoittaa monia asioita. Asiat eivät ole mustavalkoisia. Anna ymmärrystä miehellesi, mutta ennenkaikkea myös itsellesi.

      Lisäksi jos haluatte, tai ainakin sinun yksin kannattaisi harkita jotain terapiaa, pitkäaikaiset sairaudet ottavat koville ja syövät ihmistä paljonkin. Voisitte saada muut yhteydet taas auki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      207
      4476
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      83
      3218
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1757
    4. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      13
      1357
    5. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1336
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      24
      1173
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1121
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      50
      1118
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      248
      1109
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      51
      1016
    Aihe