Minua alkaa askarruttaa siitä, että miksi näen kaikki sellaisia unia, jotka ovat näkemäni valvetilassa? Eihän minulla ole sellaisia vilkkaita mielikuvituksia! Ja vaikka olisikin enhän minä silti miettisi niitä liikaa! Esim. olen katsonut erään jännitysleffan jonka sen jälkeen pari päivää myöhemmin näin kyseisen leffan unissani, jossa menin surmaamaan tappajan jakautuneena persoonana siitä että hän on surmannut viattomia vaikka elokuvassa häntä pidätettiin. Toinen uneni on taas TV-shopin eräästä laitteesta, joka parantaisi ihmisten selät jumppaamalla ja olin siis itse käyttänyt tuota kyseistä laitetta. Nämä kaksi uneni olivat tavallisia eli ei vilkkaasta mielikuvituksesta.
Osaisiko joku teistä kertoa, miksi uneni alkavat toistua kaiken, jotka ovat näkemäni valvetilan aikana? Kiitos.
Osaisiko joku teistä kertoa, miksi uneni alkavat toistua kaiken, jotka ovat näkemäni valvetilan aikana? Kiitos.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kuitenkin valikoit, mitä valvetilan tapahtumista katsot remixinä. Noilla esim. kertomillasi on kuitenkin ollut jonkinlainen voimakas vaikutus sinuun.
Voi olla niin, että et muista unia, joissa tapahtuu muutakin kuin valvetilan asioita.
Vai lieneekö niin, että pelkäät irrottautua "luovalle hulluudelle", haluat olla järkevä realisti ja kontrolloit paljon itseäsi.