Kylmäboksin virran otto?

Paljonko normi kompura kylmäboksi ottaa virtaa käynnistyessään? Mulla palaa sulake aina hetken päästä kun kone on käynnissä ja akuissa on yli 13,5V.

Normaalisti sulake kestää ihan hyvin.

Sulake on ollut kaikkea 5A:sta 10 amppeeriin. Pitäis varmaan ostaa vielä isompi, johdot ovat muistaakseni 6mm2 kokoisia
2342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä on Hanse 320:n sähkötaulussa kylmäboksille ilmoitettu 15 A. Käsittääkseni kylmäkoneisto ei käydessään kuluta kuin about 60 wattia, eikä kyseiseen kytkimeen ole liitetty mitään muutakaan laitteita (paitsi kompuran jäähdytyspuhallin). Niinpä valistunut arvaukseni lienee, että käynnistäessään laite tarvitsee reilusti enemmän virtaa kuin käynnistyttyään.

Äänestä
  • Minulla on kakkoskaappina pieni Waeco 18 kompuraboxi -se kuluttaa 35 W (10 % käyttöaika +20 C lämpötilassa). Sulake on 15 A.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


adsafsdfa kirjoitti:

Paljonko normi kompura kylmäboksi ottaa virtaa käynnistyessään? Mulla palaa sulake aina hetken päästä kun kone on käynnissä ja akuissa on yli 13,5V.

Normaalisti sulake kestää ihan hyvin.

Sulake on ollut kaikkea 5A:sta 10 amppeeriin. Pitäis varmaan ostaa vielä isompi, johdot ovat muistaakseni 6mm2 kokoisia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu