Kuka hallituksessa on vastuussa siitä, että manne murhaaja armahdettiin elinkautisesta ja päästettiin murhaamaan kolme viatonta ihmistä. Missä on ministerin vastuu???
Armahdus
roistot vankilaan
273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ennen elinkautisvangit päästi vapauteen presidentti vuoteen 2006 saakka. Nykyään elinkautisvangit päästää vapauteen Helsingin hovioikeus. Kaikkihan ne vapaaksi päästetään. Nikita Fouganthine taisi istua pidempään kuin kukaan toinen. Normaalisti istuvat tollaset 14 vuotta elinkautistaan.
Oikeusministerin allahan nämä on, mutta sama olisi vaikka kuka olisi oikeusministerinä. PItäisi lakia muuttaa niin, että elinkautisvankia ei päästettäisi vapauteen jos mielenterveyspaperit osoittaa toisille vaaralliseksi. Heti aloitetta kehiiin!
Täysin yhteiskuntakelvottomia paskojahan sieltä linnasta on tähän asti päästetty ulos, esim Fouganthinen (ent. Valjakkala), tämä Porvoon ampuja yms.
Ministerit ja presidentti olivat suunnilleen julistamassa maahan hätätilaa kun Pride-kulkuetta vastaan hyökättiin savupommeilla ja kaasusumuttimilla mutta eivät tee mitään jos sattuu koulusurma, Norjasta saapunut hakee turvapaikkaa heiluu luvattoman aseen kanssa uhkailee ampuu Sellossa tai sattuu tämä Porvoon ammuskelu.
Merkonomikoulutuksen saaneen ministeri Holmlundinkin aikana on sattunut 2 koulusurmaa ja ammuskelu Sellossa sekä Porvoossa mutta ei ole tehnyt MITÄÄN! On vain nimittänyt työryhmiä että voivat pohdiskella asiaa. Näin siinä käy kun naiset päästetään kiintiöillä tekemään päätöksiä ilman pätevyyttä ja koulutusta.