Ensi vuonna täytän 65v ja pääsen eläkkeelle. Minulle on kertynyt yksityispuolelta 561 e ja kunnalliselta puolelta 597 e eläkettä. Yhteebsä 1158 e paljonko saan vanhuuseläkettä Kansaneläkelaitokselta?
1946
4
854
Vastaukset
- Esikoispoika
Jos olet avo- tai avioliitossa et saa Kelan kansaneläkettä lainkaan, kun työeläkkeesi on vähän yli 1075,30 euron rajan, minkä jälkeen kansaneläkettä ei tule. Jos asut yksin saat kansaneläkettä seuraavan kaavan mukaan: 584,13 - (1158-51,54) : 2 eli 30,9 euroa tärähtää joka kuukausi työeläkkeen päälle kansaneläkettä. Toivottavasti pärjäät vaikka eläkkeesi on pieni, tosin yli 200 euroa suurempi kuin äidilläni, joka pärjää juuri ja juuri omillaan ellei ole mitään isompia hankintoja edessä. Jos sellaisia on, niin olemme velipojan kanssa kimpassa ostaneet ne äidillemme. Mm. pakollinen muutto hissilliseen taloon huonojen polvien kanssa ei olisi onnistunut millään vaikka välirahaa ei tarvittu kuin reilut 14.000 euroa. 7.000 meno per äijä kirpaisi jonkun verran, kun olisi ollut omiakin menoja, mutta aika sydämetön olo olisi tullut, ellemme olisi maksaneet.
- laketaan yhteen
Yksityisen ja kunnallisen puolen eläkkeet ei tule täysmääräisenä kummaltakin vaan ne lasketaa yhteensovitus kaavan mukaan joka pienetää eläkettä. Joskin ei varmaan paljon näin pienistä eläkkeitä.
- Esikoispoika
Yhteensovitus on minulle uusi asia, tuntuu oudolta, epäoikeudenmukaiselta ja myös siltä, ettei pitäisi paikkaansa. Mikä peruste yhteensovittamiselle olisi, joka olisi järkeenkäyvämpi kuin se, että kahden eri yksityisen puolen työnantajan palveluksessa tehdyt urat joutuisivat yhteensovituksen ja vähennyksen piiriin.
En ole tosin hirveän tarkkaan perehtynyt aiheeseen, kun ikää vasta 47-v, eikä asia ole kovin ajankohtainen. Eläkettäkin kertynyt onneksi niin, ettei yhteensovitus haittaisi (noin 80 euroa valtion hommista ja 2300 yksityisen puolelta), mutta järjettömältä yhteensovitus kuulostaisi.
Jos noin on, niin silloin ketjun aloittaja saisi enemmän kansaneläkettä täydentämään pientä työeläkettään kuin yllä olin laskenut. - koskee vain
Esikoispoika kirjoitti:
Yhteensovitus on minulle uusi asia, tuntuu oudolta, epäoikeudenmukaiselta ja myös siltä, ettei pitäisi paikkaansa. Mikä peruste yhteensovittamiselle olisi, joka olisi järkeenkäyvämpi kuin se, että kahden eri yksityisen puolen työnantajan palveluksessa tehdyt urat joutuisivat yhteensovituksen ja vähennyksen piiriin.
En ole tosin hirveän tarkkaan perehtynyt aiheeseen, kun ikää vasta 47-v, eikä asia ole kovin ajankohtainen. Eläkettäkin kertynyt onneksi niin, ettei yhteensovitus haittaisi (noin 80 euroa valtion hommista ja 2300 yksityisen puolelta), mutta järjettömältä yhteensovitus kuulostaisi.
Jos noin on, niin silloin ketjun aloittaja saisi enemmän kansaneläkettä täydentämään pientä työeläkettään kuin yllä olin laskenut.Yhteensovitus koskee vain ennen 2005 ansaittuja eläkkeitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset25017385Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18012358Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El636134Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694955MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny214955Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.274065Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843635Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja233612NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun413141Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463119