Hei,
Tuli hankittua tuollainen pikku raivuu saha pajukkojen ja ruohon leikkuuseen.
Osaako joku neuvoa juuri kyseisestä sahasta, mikä on vialla kun painaa kaasua, niin ikäänkuin kone meinaisi tukehtua, sellanen "mooo!" ääni joka sitten pikku hiljaa vaimenee ja kierrokset koneessa kasvavavat ?
Kone tuntuu jotenkin tehottomaltakin tuontakia ja tyhjäkäynti huutaa vimmatusti.
Kaasarilla on yksi ruuvi näkyvissä (Sellainen jousellinen ruuvi) , mutta kun sitä pyörittelee niin se ei tunnu vaikuttavan mitenkään. Kaasuvaieriakin jo löysäsin. Onko jossakin joku ruuvi viellä jota kuuluisi pyöritellä, kun manuaalissa puhuttiin vain siittä jousellisesta ruuvista, mikä ei tunnu vaikuttavan kuin korkeintaan siihen, että kierrokset nousevat entuudestaan kovemmiksi.
Partner BA 477 BT Raivuri
6
3489
Vastaukset
- Raivuri oppilas
Kyseessä olikin siis PARTNER RAIVAUSSAHA B407B ei otsikon malli :)
- qwerasdfzxc
T-ruuvi, jos partner noudattaa normaaleja merkintöjä, tarkoittaa tyhjäkäynnin kierrosluvun säätöä. Kaasarissa pitäisi olla vielä "L" ja "H" ruuvit. L-ruuvilla säädetään tyhjäkäynti kohdalleen ja H-ruuvilla käyttökierrokset. L-ruuvi vaikuttaa myös kaasuvasteeseen jolla saadaan "mooaus" pois.
L-ruuvi sellaiseen asentoon että käy hyvää tyhjäkäyntiä ja vastaa kaasuun hyvin.
H-ruuvi asentoon että täyskaasulla röpöttää hieman, näin estetään liian laihalle meno ja moottorin kiinnileikkaus.
Partnerin manuaalissa kutsuttiin ruuvia T-ruuviksi.- Raivuri oppilas
Juurikin sitä T ruuvia tarkoitin, sen käänteleminen ei tuntunut vaikuttavan mihinkään.
Noita L ja H ruuveja en huomannutkaan missään, tarvii etsiä :)
- Raivaaja007
Ainakin jossain Stihlin mallissa ei ole L ja H ruuvia ollenkaan, vain tyhjäkäynnin säätö, vähän vaikea sellaisessa on seosta säätää.
- Raivuri oppilas
Kun en muista itsekkään noita L ja H ruuveja nähneeni, niin mitäs sitten jos noita ei löydy Partneristakaan ?
- raivuri123
Raivuri oppilas kirjoitti:
Kun en muista itsekkään noita L ja H ruuveja nähneeni, niin mitäs sitten jos noita ei löydy Partneristakaan ?
Kun saha on noin uusi, kannattaa viedä takuu huoltoon, kyllä sen pitäisi toimia kunnolla, varsinkin kun on uusi. Joissain kaasareissa on tosiaan kiinteät suuttimet, mutta tietääkseni niitäkin voi vaihdella eri kokoisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata912670Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2051695- 1161610
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411481Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641242Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761025- 56989
- 79934
- 45877
- 62849