voisiko joku perustella,miksi suomessa on pakolla opiskeltava kieltä,jota ei käytännössä tarvitse missään?
Pakkoruotsi
_zebbo_
4108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä tarvitsee, jotta osaat palvella meitä parempaa väkeä omalla äidinkielellämme.
Ekonomie magister, HANKEN
Tässä tiivistetysti eräät yleisimmistä käytetyistä perusteista:
-perustuslaki
-suomenruotsalaisen kulttuurin säilyttäminen
-kielten porttiteoria
-suomenruotsalaisten palveluiden takaaminen
-skandinaavinen yhteys
-kansallisidentiteetti
-historia&menneisyys
Vai tarkoititko kenties mekaanista tilannetta, miksi asiat ovat nykyisellään niinkuin ne ovat?
Jos nyt ei aivan itsenäisyyden alkuun, saati Ruotsin vallan aikoihin mennä niin kyse on paljolti sukupolvien välisestä identiteetti-erosta. Nykynuori kokee olevansa Eurooppalainen ja osa maailmaa englannin avulla. Vanhempi polvii taas kokee olevansa osa länsimaailmaa vain ruotsin kielen ja ruotsinkielisen vähemmistön kautta. Tukholma oli NL:n aikoihin portti ulkomaailmaan.
Toisekseen monet poliitikot ovat, sanotaanko melko ei-kansallismielisiä ja todellisuusmaailmasta irraantuneita, osa jopa pöljiä idiootteja. Fiksuimmat henkilöt kun suuntautuvat yleensä yritysmaailmaan ja takovat siellä omaisuuksia tai tieteen alalle. Tietysti myös lukuisat muut seikat vaikuttavat aktiivisesti nykytilanteeseen, joita en nyt tässä lähde listaamaan.
Mikäli toivoit esimerkiksi jotakin RKP fania kertomaan kannoistaan niin heitä ei täällä liiku ja jos liikkuu niin eivät taatusti kommentoi mitään. Argumentit pakkoruotsin puolesta kun on ammuttu niin alas, ettei mitään keskusteltavaa sillä rintamalla enää ole, tässä vain lähinnä pyöritellään peukaloita ja odotellaan vaaleja.
Hmm, perustus laissa ei puhuta mitään ruotsinkielen pakko opetuksesta.. On vain jotenkin turhauttavaa ajatella,että esim. pelkästään Lontoossa on noin yhtäpaljon asukkaita kuin Ruotsissa. Niin pelkästään tohon vertaamalla ruotsin kielen pakko opetus on aika perusteeton. Kuinkahan paljon menee valtion verorahoja Suomen kaksikielisyyteen?
"Kuinkahan paljon menee valtion verorahoja Suomen kaksikielisyyteen? "
Riippuu täysin siitä miten pitkälle kerrannaisvaikutusten ketjussa mennään. Erittäin hankalaa arvioida, kaksikelisen järjestelmän mittasuhteet ja lonkerot kun ovat niin pitkät. Yksinkertaiset esimerkit ovat eduskunnan paperisota ja kaikki sellainen virallinen materiaali, joka pitää olla kaksikielisesti kirjoitettuna, tai vaikka tiekyltit ja tuhansien ruotsinopettajien palkkaus
Mutkikkaammat kerrannaisvaikutukset ovat esim. suorittamatta jääneet tutkinnot tai viivästyneet tutkinnot, jossain tapauksissa peruskoulun keskeyttäminen ruotsin takia. Tai hukkaan heitetyt tuntimäärät, mitä hyödyllistä niiden tilalla olisi voinut olla. Hukkaan heitettyjä tunteja on siis kaikilla kouluasteilla, enemmän tai vähemmän. Pakkoruotsi heikentää myös muiden vieraiden kielten osaamista, tästä on moni kielialan ihminen erittäin huolestunut. Tämä tietenkin heikentää vuorostaan Suomen kansainvälistä kauppaa ja suhteita.
Eduskuntaan palatakseni, kaksikielisyys hidastaa myös lainsäädäntää, kun luonnoksien käännöksiä pitää odottaa. Nopeasti muuttuvassa maailmassa pitäisi kyetä nopeisiin reagointeihin.