3G nettitikut ja mokkulat?

langallinen parmpi

Tässä kaverin 3G-nettitikulla surffatessa ihmettelen, että vaikuttaa aika "laiskalta" nettiyhteydeltä. Sitten edelleen sama vaiva kuin muinoin oli gprs-kännykän kanssa, että yhteys ikään kuin "tukehtuu" aika aijoin? Eli yhteys on päällä, mutta tieto ei kulje. Varsinkin youtube-videoita kun latailee ja katselee, niin jo kohta yhteys on tukehtunut.

Ei nämä taida kehittyä ollenkaan, pikkaisen nopeus vain kasvaa.

5

539

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • > vaikuttaa aika "laiskalta" ... "tukehtuu" aika ajoin?

      langattomaan laajakaistaan kuuluu tuo toimivuuden sattumanvaraisuus ja sen näet selvästi eräillä ohjelmilla.

      Minun tikkuni yhteysohjelma on MobilePartner ja "statistics" näytöstä näet nopeuden heittelyt ja katkeilut. Joskus käytän 3G-reititintä ja silloin TaskManagerin "network"ista voi seurata vaihteluja

      • ap.

        Ei tämä hidas yhteys (n. 20-50kt/s) edes haittaisi, mutta ärsyttää tuo yhteyden tukehtuminen. Pitää katkaista ja yhdistää yhtenään etenkin youtube käytössä. Onko näissä joku "lataus-säiliö" ja se kun täyttyy, yhteys tukehtuu?


      • silverrr
        ap. kirjoitti:

        Ei tämä hidas yhteys (n. 20-50kt/s) edes haittaisi, mutta ärsyttää tuo yhteyden tukehtuminen. Pitää katkaista ja yhdistää yhtenään etenkin youtube käytössä. Onko näissä joku "lataus-säiliö" ja se kun täyttyy, yhteys tukehtuu?

        Hankin Soneralta Acerin läppärin 6 Mb:n 3G-yhteydellä, dataplus palvelulla ja ns. kaikilla herkuilla.
        Yhteys toimi kuukauden päivät ihan okei, mutta sitten alkoi tapahtumaan tätä, mitä näköjään tapahtuu kaikille muillekin, yhteys katkeilee jatkuvalla syötöllä, vaikka kone väittääkin signaalin olevan erinomainen.
        Soneralta on asiasta aivan turha edes kysyä, sen verran vilkaisin niiden keskustelupalstaa että huomasin kun joku oli asiasta maininnut, vastaus oli tyyliin "emme käsittele täällä tällä hetkellä 3G-verkon kysymyksiä"

        Soneran ongelmanratkaisusivuilla ongelman ratkaisuksi tarjottiin mm. F-Securen asetusten muuttamista, 3G Connection Managerin asettamista toimimaan pelkästään 3G-verkossa, mutta näistä ei todellakaan ollut pienintäkään apua. Ihmeellistä kuinka ihmisiä sahataan näin räikeästi linssiin, mainokset on täysin harhaanjohtavia, myydään tuotteita jotka eivät edes toimi, eikä edes Soneralla itsellään tunnu olevan mitään käsitystä ongelmien syistä.

        Erityisen kivaa tästä tekee vielä se, että kun yhteys pätkäisee poikki juuri kun on tulossa uusi Windows päivityspaketti.. ei liene kuin ajan kysymys milloin Win7 ottaa ja kaatuu lopullisesti tuon takia. Ja mitä tuohon 3G-verkon kuuluvuuskarttaan tulee.. minulla sen mukaan pitäisi olla loistava signaali.. no, kyllähän tietokone sen huomaa, mutta valitettavasti tämä ilmoja pitkin kulkeva 3G-pirulainen ei.

        Hapan maku jäi suuhun, mutta olisihan se pitänyt tajuta.. Sonera on Sonera.


    • e5hr45
    • e5hr

      Ainakin tuo Huawei E169 vaihtaa hitaammalle tummansiniselle yhteydelle silloin, kun dataa kulkee vähän. Kun dataa alkaa kulkea, se vaihtaa nopeammalle, ja vaihto kestää hetken aikaa. Tuolla tummansinisellä yhteydellä on myös paljon pidemmät vasteajat kuin vaaleansinisellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2094
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1080
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      928
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      636
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      617
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      565
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      557
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      553
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      42
      524
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      115
      466
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    19. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      70
      435
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe