Tässä kaverin 3G-nettitikulla surffatessa ihmettelen, että vaikuttaa aika "laiskalta" nettiyhteydeltä. Sitten edelleen sama vaiva kuin muinoin oli gprs-kännykän kanssa, että yhteys ikään kuin "tukehtuu" aika aijoin? Eli yhteys on päällä, mutta tieto ei kulje. Varsinkin youtube-videoita kun latailee ja katselee, niin jo kohta yhteys on tukehtunut.
Ei nämä taida kehittyä ollenkaan, pikkaisen nopeus vain kasvaa.
3G nettitikut ja mokkulat?
5
500
Vastaukset
> vaikuttaa aika "laiskalta" ... "tukehtuu" aika ajoin?
langattomaan laajakaistaan kuuluu tuo toimivuuden sattumanvaraisuus ja sen näet selvästi eräillä ohjelmilla.
Minun tikkuni yhteysohjelma on MobilePartner ja "statistics" näytöstä näet nopeuden heittelyt ja katkeilut. Joskus käytän 3G-reititintä ja silloin TaskManagerin "network"ista voi seurata vaihteluja- ap.
Ei tämä hidas yhteys (n. 20-50kt/s) edes haittaisi, mutta ärsyttää tuo yhteyden tukehtuminen. Pitää katkaista ja yhdistää yhtenään etenkin youtube käytössä. Onko näissä joku "lataus-säiliö" ja se kun täyttyy, yhteys tukehtuu?
- silverrr
ap. kirjoitti:
Ei tämä hidas yhteys (n. 20-50kt/s) edes haittaisi, mutta ärsyttää tuo yhteyden tukehtuminen. Pitää katkaista ja yhdistää yhtenään etenkin youtube käytössä. Onko näissä joku "lataus-säiliö" ja se kun täyttyy, yhteys tukehtuu?
Hankin Soneralta Acerin läppärin 6 Mb:n 3G-yhteydellä, dataplus palvelulla ja ns. kaikilla herkuilla.
Yhteys toimi kuukauden päivät ihan okei, mutta sitten alkoi tapahtumaan tätä, mitä näköjään tapahtuu kaikille muillekin, yhteys katkeilee jatkuvalla syötöllä, vaikka kone väittääkin signaalin olevan erinomainen.
Soneralta on asiasta aivan turha edes kysyä, sen verran vilkaisin niiden keskustelupalstaa että huomasin kun joku oli asiasta maininnut, vastaus oli tyyliin "emme käsittele täällä tällä hetkellä 3G-verkon kysymyksiä"
Soneran ongelmanratkaisusivuilla ongelman ratkaisuksi tarjottiin mm. F-Securen asetusten muuttamista, 3G Connection Managerin asettamista toimimaan pelkästään 3G-verkossa, mutta näistä ei todellakaan ollut pienintäkään apua. Ihmeellistä kuinka ihmisiä sahataan näin räikeästi linssiin, mainokset on täysin harhaanjohtavia, myydään tuotteita jotka eivät edes toimi, eikä edes Soneralla itsellään tunnu olevan mitään käsitystä ongelmien syistä.
Erityisen kivaa tästä tekee vielä se, että kun yhteys pätkäisee poikki juuri kun on tulossa uusi Windows päivityspaketti.. ei liene kuin ajan kysymys milloin Win7 ottaa ja kaatuu lopullisesti tuon takia. Ja mitä tuohon 3G-verkon kuuluvuuskarttaan tulee.. minulla sen mukaan pitäisi olla loistava signaali.. no, kyllähän tietokone sen huomaa, mutta valitettavasti tämä ilmoja pitkin kulkeva 3G-pirulainen ei.
Hapan maku jäi suuhun, mutta olisihan se pitänyt tajuta.. Sonera on Sonera.
- e5hr45
Olen huomannut saman, että mokkula huilaa välillä. Tässä kuva ladattujen tavujen kertymisestä, mokkula Huawei E169 ja DNA nettikaista 384 http://www.aijaa.com/v.php?i=6418875.png
- e5hr
Ainakin tuo Huawei E169 vaihtaa hitaammalle tummansiniselle yhteydelle silloin, kun dataa kulkee vähän. Kun dataa alkaa kulkea, se vaihtaa nopeammalle, ja vaihto kestää hetken aikaa. Tuolla tummansinisellä yhteydellä on myös paljon pidemmät vasteajat kuin vaaleansinisellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491304- 1601115
- 61997
- 8812
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli183795Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27766- 11759
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51751- 346738
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti78685