Laturin merkkivalo kiiluu

Elikkäs, mulla on p10 primera vm 1994, jossa latauksen merkkivalo kiiluu. Lataa normaalisti (13,8v). Kierroksilla valo himmenee. Välillä ei pala ollenkaan. Puhistettiin hiilet, aioittiin vaihtaa mutta ne eivät ainakaan lopussa olleet. Missä vika?? Onko muut törmänneet samaan ongelmaan??
61078
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Saattaa olla, että diodien tinaus on löystynyt.

Äänestä

Laturivika oletettavasti on, todennäköisesti elektroniikkaa palanut laturista.
Hyvin usein näin.

Äänestä

toista laturia. samoin kannattaa miettiä miten vanha akku sinun autossa on.

Äänestä

suora johto välille laturin B ------> akun

Äänestä

hajoaa P.10, melko herkästi. Laturi on liian lähellä pakosarjaa, kuumenee liikaa, ja hajoaa. Uusi maksaa jotain sata Erkkiä

Äänestä

mikähän vikana uus laturi ja silti ei anna virtaa ku 12...???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


p10man kirjoitti:

Elikkäs, mulla on p10 primera vm 1994, jossa latauksen merkkivalo kiiluu. Lataa normaalisti (13,8v). Kierroksilla valo himmenee. Välillä ei pala ollenkaan. Puhistettiin hiilet, aioittiin vaihtaa mutta ne eivät ainakaan lopussa olleet. Missä vika?? Onko muut törmänneet samaan ongelmaan??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu