että meidän olisi pitänyt tavata "sika säkissä" tyyliin. Ajattelen, ettet olisi pettynyt pahasti vaikka kaikki vastaan tulevat harmit ja erimielisyydet olisit joutunut kohtaamaan yllätyksenä ja oltaisiin jouduttu käsittelemään ne yhdessä yksi kerrallaan. Meidän suhde ei olisi kaatunut mihinkään niistä. Nyt pelkään, että ne saattavat olla este sille, ettei mitään koskaan edes ala. Miten niitä syitä löytyykiin aina lisää?
Jos ajattelet asiaa mun näkökulmasta, huomaat, etten tiedä sun elämästä, taustoista, tavoista jne. paljoakaan, en juurikaan mitään, ja silti olisin valmis suhteeseen. Mun mielestä se on ihan normaalia, että tulee vastaan yllätyksiä ja särmien hiomista kun kaksi ihmistä lähtee yhteiselle polulle. Ei voi kaikkea ennakoida kuitenkaan..
Jos ajattelet asiaa mun näkökulmasta, huomaat, etten tiedä sun elämästä, taustoista, tavoista jne. paljoakaan, en juurikaan mitään, ja silti olisin valmis suhteeseen. Mun mielestä se on ihan normaalia, että tulee vastaan yllätyksiä ja särmien hiomista kun kaksi ihmistä lähtee yhteiselle polulle. Ei voi kaikkea ennakoida kuitenkaan..
Vastaukset 13
Vanhimmat
ihmiseltä hänen elämästä ja tastoista yms...Minusta on tuntunut, että rakastamani ihminen ei oikein edes välitä minun asioistani..Ei hän paljoa niistä ole kysellyt tai kommentoinut tms.
Olen odottanut, että pääsisin puhumaan asioista kasvotusten. En halua kysellä palstalla, koska täällä ei voi vapaasti asioista puhua.
Entäs aikaisemmin, kun olette joskus jutelleet tai puhuneet? En tarkoittanutkaan palstoja.
En halua kommentoida meidän välisistä asioista enempää.
Mä annan ihmisten itse kertoa sen mitä haluat enkä yleensä kysele (utele). Kyllähän menneisyys vaikuttaa tietysti aika paljon, mutta mä itse katson aina tulevaisuuteen. Tunne on tärkein.
Kyllähän aina suhteessa tulee ongelmia, mutta niistä pitää päästä yli.
Toi on kivasti sanottu. Ja hienoja ajatuksia. Mutta jotkut ihmiset eivät mielellään puhu omista asioistaan, jos toinen henkilö ei tunnu olevan kiinnostunut niistä.
Mä kanssa aina ajattelen ettei ketään kiinnosta mun jutut enkä sen vuoksi puhu. Muutenkin olen huono puhumaan itsestäni. En osaa edes kehua itseäni työpaikkahaastattelussa.
Sen vuoksi ymmärrän jos joku muu ei osaa kertoa itsestään mitään. En ainakaan painosta kertomaan sellaista mitä ei halua.
tulee yllätyksiä, kuuluu elämään. Osa kuvitelmista saattaa romuttua. Rakkaus on se kantava voima, rakkaus ja tahto. Tuskin kukaan (Ainaskaan minä) antaa suurinta painoarvoa taustatekijöille. Ei ainaskaan minun rakkaus lopu siihen jos huomaan puolison olevan esim. duunari suvusta, vaik olisin alussa luullut häntä porvariksi...
Suosittelen, että yrität hoitaa live-keskustelun mahdollisimman pikaisesti. Ajan kanssa, yksin miettimällä, asiat mutkistuvat, väärinymmärrykset lisääntyvät jne.
Nämä palstat ovat täynnä tarinoita, jotka ovat jääneet ilmaan roikkumaan kun kumpikaan ei ole uskaltanut lähestyä. Ole rohkea ja ota yhteyttä häneen suoraan henkilökohtaisesti. Suosittelen.
Pyydä vaikka johonkin tilaisuuteen, jos et uskalla pyytää suoraan treffeille.
kumpa voitas puhua enemmän livessä
liikaa asioita, joista ei voi täällä puhua
Jos luottamus menee niin sen jälkeen voi olla vaikea puhua missään mitään. Sen vuoksi suosittelen kaikille asioiden hoitamista ennen kuin kaikki menee pieleen.
Joku saattaa loukaantua siitä, että toinen ei vastaa yhteydenottoihin ja pistää välit poikki sen vuoksi iäksi. Sellaisiakin tarinoita olen täällä lukenut.
Se on ikävää, jos niin käy.
Tätä minäkin toivon, livessä puhumista.
Mitenköhän lähtisi asia käyntiin?
Soitat, tekstaat ja meilaat kyseiselle henkilölle. Pyydä häntä jonnekin. Jos et uskalla pyytää treffeille niin pyydä vaikka johonkin tilaisuuteen, harrastusten pariin tai mihin tahansa. Keksi jotain.
Suosittelen että puhut livenä koska aika ja etäisyys voivat aiheuttaa sen, että se toinen menettää luottamuksen, ei jaksa uskoa, löytää uuden jne. Tämä nyt on vain minun mielipiteeni asiasta.