En seuraa jalkapalloa, mutta huomasin pienen pätkän, että Keith Armstrong on jokin asiantuntija Canalilla. Juu ei siinä mitään, että on , koska on jalkapalloihminen, mutta että oikeasti sekö puhuu sillä suomenkielellä telkkarissa. Ärsyttääkö se ihmisiä? Itseäni ärsytti jo pienen hetken kun kuunteli..yleensä tuollaiset ei pääse lähimainkaan tv-hommia ja luulisi, että olisi löytynyt ihan suomen kieltäkin kunnolla osaava kommentoija/asiantuntija. P.S Älkää kääntäkö tätä rasistisuudeksi, maailmanhalaajat.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mutta kun sillä on jalkapallotausta ja vahva sellainen. No joo, toisia ärsyttää, toisia ei. Lisäksi se osaa hyvin englantia, eli jos esimerkiksi tulee haastateltavaksi englanninkielisiä jalkapalloilijoita, se kommunikoi hienosti niiden kanssa. Lisäksi hän osaa analysoida hyvin.
Niin, ja itse vastaus; jos se puhuisi englanninkielellä, niin reilusti yli puolet suomesta, jopa lähes kaikki (noin suunnilleen) :D ei ymmärtäisi lainkaan mitään. Jalkapallosanasto jne. ei ole kaikkien hallussa :)
mutta siinäpä se, että yleensä toimittajat osaavat asianas a ja myös englanninkileisen haastattelun.. ja yleensä tuollaista taaplaavaa suomea puhuvaa ei laiteta mihinkään. Se on niinkun se pointti koko jutussa. Keithi ei varmasti ole yli kaikkien..?
No ehkä se on just siksi, koska se on itsekin pelannut ja on hyvä analysoimaan sitten vastapuolta. Niitä analysoijia kun tarvitaan :) Sillä on monta meriittiä, miksi se on tuonne päässyt :)
mutta kun niitä on ihan kuule suomalaisiakin. Kyse on siitä, että ihan opiskelun ja terveen järjen mukaan teeveeseen ei laiteta hoonosti soomee puhuvaa yleensä..ihan niikön.
Ärsyttää se vähäsen, mutta Keke on hyvä tyyppi muuten, joten menköön. Entäs sitten uudeksi Valioliigaselostajaksi tulee Tero Karhu, hirrrvittävä r-vika kaverilla. Sekös vasta kypsyttääkin!
Kekeltä tulee sen verran asiaa liittyen jalkapalloon, että ei tule edes kiinnitettyä huomiota vieraaseen aksenttiin. Itse asiassa heppu puhuu ja ymmärtää yllättävän hyvin suomea (murteita, slangia) ollakseen äidinkieleltään englantilainen ja suomen opetellut vasta aikuisena.
Kivempi kuunnella asiantuntijan puhetta suomeksi (vaikkakin murtaen) kuin esim. englanninkielellä tekstitettynä (vrt. Suomen maajoukkuevalmenta Baxterin haastattelut).