Liikkeiden vaihtelevuus?

Heip. Olen rv 26. Onko normaalia, että vauvan liikkeiden määrä vaihtelee suurestikin päivästä riippuen? Itselläni pari viimeistä päivää on ollut tosi hiljaista, vaikka aiemmin vauva on liikkunut todella hurjasti. Pitäisikö siis huolestua vai onko tällainen "hiljainen kausi" normaalia?
4156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

on ihan normaalia että liikkuu vaihtelevasti, mutta silti joka päivä pitäisi liikkeitä tuntea.
Tee liikelaskentaa eli syö tai juo jotain ja mene rauhassa makoilemaan vaikka kyljelleen ja laska liikkeitä. Pitäisi tulla vähintään 10 liikettä tunnissa. Jollet saa tarpeeksi liikkeitä nouse ylös ja juo jotain sokerillista ja aloita laskenta uudelleen. Jollet saa vielläkään 10 liikettä tunnissa niin sitten yhteys neuvolaan.
Itselläni oli vähän aikaa sitten kanssa tollainen muutaman päivän hiljaisempi kausi liikkeisä ja meni käymään neuvolaan ja sydän siellä löi ihan hyvin ja ei mitään hätää. Olen viikolla 31.
Ja jos saat vaikka jo 15 min ne 10 liikettä niin ei tietenkään tarvii koko tuntia laskea. Ilta on parasta aikaa laskentaan kun silloin yleensä vauva on vilkkaimmillaan kun itse rauhoittuu.
voit myös googlettaa sikiön liikelaskenta. siellä myös ohjeet.

Äänestä
  • tehdään vasta rv 30 alkaen!

    Äänestä

ei todellakaan kannata heti huolestua,lulisin että on normaalia,tai ainakin minulla ollut myös monestikkin päivä tai kaksikin jolloin en ole tuntenut liikettä tai ollut todella hentosia,vaikka normaalisti mylvii masussa kovasti ja usein!itsekin niistä huolestunut mutta aina ollut kaikki kuitenkin hyvin.

Äänestä

itsellä oli viikolla 27 sama juttu eli pari päivää oli hiljaisempaa. soitin laitokselle, josta sanottiin että on normaalia, kunhan nyt jotain liikkeitä tuntuu aina välistä. vauva on vielä kuitenkin sen verran pieni, että saattaa esim. potkia selän puolelle eikä täten tunnu samalla tavalla. liikelaskenta ei tosiaan noilla viikoilla vielä päde, että siihen ei kannata keskittyä. nyt viikolla 29 meininki on taas kovaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liiggeet kirjoitti:

Heip. Olen rv 26. Onko normaalia, että vauvan liikkeiden määrä vaihtelee suurestikin päivästä riippuen? Itselläni pari viimeistä päivää on ollut tosi hiljaista, vaikka aiemmin vauva on liikkunut todella hurjasti. Pitäisikö siis huolestua vai onko tällainen "hiljainen kausi" normaalia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu