OP tilisiirto

apuaa

Eli mun pitäis siirtää rahaa tuttuni Sampo pankin tilille. Itselläni on OP-tili. Joten voinko vaan mennä pankkiin ja sanoa että "Haluan laittaa tälle xxxxx-xxxxx tilille rahaa tältä xxxx-xxxxx tililtä." Ja peritäänkö siitä jotain maksua,kuinka paljon? Lisäksi olen 15v joten tarviiko edunvalvojan tulla antamaan nimmari johonkin tai tulla muuten vain mukaan vai voinko ihan vaan todistaa henkilöllisyyteni ja se on siinä??

3

1890

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kölkölkkl

      Niinhän se tilisiirto tehdään, yleensä pitää täyttää tilisiirtolomake. Palvelumaksu löytyy pankin hinnastosta, jotain 5-10e välillä. Jos sinulla on oikeus tilin käyttöön, niin tuskimpa siinä silloin holhoojaa tarvitaan.

    • Osuuspankin omistaja

      Käy se noinkin, mutta kalliiksi tulee. Verkkopalvelussa maksu on ilmainen, mutta ilmeisesti sinulla ei ole sopimusta. Osassa konttoreita on vielä myös laskunmaksuautomaatteja, joissa siirto tapahtuu halvemmalla. Ja ainahan on mahdollista nostaa käteistä ja maksaa selvillä seteleillä.

    • 19+4

      Jos voit jättää tilisiirron maksupalveluun, pääset hiukan halvemmalla. Eli siis toimitat tilisiirron allekirjoitettuna pankkiisi ja se maksetaan tililtäsi esim. kolmen pankkipäivän kuluttua. Voit tarkistaa omasta pankistasi, miten paljon aikaisemmin lasku on sinne toimitettava.

      Käteisellä maksaminen on kaikkein kalleinta. Olen osuuspankin asiakas ja hinnaston mukaan käteismaksu on viisi euroa. Jos maksat käteisellä Sammon konttorissa, peritään sen pankin mukainen palvelumaksu.

      Hienoa, että opettelet jo pankkiasioiden hoitamista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4482
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      121
      4157
    3. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      33
      4028
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      169
      3261
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      59
      2580
    6. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2577
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      35
      2552
    8. 167
      2479
    9. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      68
      2449
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2122
    Aihe