Liikkeet, vauvamaha?

Onkohan mahdollista tuntea liikkeitä ennen kuin vauvavatsa näkyy? Ei ensisynnyttäjä.
4229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ne mammat jotka eivät ole ensisynnyttäjiä tuntevat liikkeet jo aikaisemmin. esim. olen esikoinen ja äitini tunsi liikkeeni joskus rv15-20 ja veljestäni tunsi jo rv11. ne ketkä ovat kokeneet jo raskauden tietävät millaisia liikkeet ovat ja mistä kohtaa tunnustella.
ja se että näkyykö vatsakumpu on ihan ihmisestä kiinni. tiedän erään jolla ei vielä rv28 näkynyt maha kunnolla, näytti vaan ihan pikkaselta pömppikseltä.

Äänestä
  • tietää tunnustella??? Ei viikoilla 11 päällepäin liikkeet tunnu, se ainakin on ihan saletti

    Äänestä

Oodotan tosin esikoistani, mutta liikkeet tuntuivat jo rv 17 vaikka nytkään ei vielä (rv 21) mitään raskausmahaa näy.. Ja Kaikki oli ihan ok rakenneultrassa viiko sitten :)

Äänestä
  • Rv 11 ei mahassa potki kuin korkeintaan eksynyt pieru, niin pieni se alkio silloin vielä on. Jonkun äitimuori nyt vähän pistellyt omiaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mamaaa kirjoitti:

Onkohan mahdollista tuntea liikkeitä ennen kuin vauvavatsa näkyy? Ei ensisynnyttäjä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu