Luin tuolta mainio.netin sivulta, että siperianlehtikuusi sopisi leikattavan aidan aitakasviksi. Kestäisi jopa hyvin leikkausta ja maantiesuolaakin. Onkohan jollakulla kokemusta lehtikuusiaidasta? Saako siitä tuuhean aidan? En muista edes nähneeni missään, mutta ajatus tuntuu kiinnostavalta. Ollaan aitaa istuttamassa tänä keväänä, ja kasvit pitäisi valita piakkoin.
Lehtikuusiaita?
Janne
93051
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
juuri ole kuullut kenekään kokeilleen lehtikuusta aitakasvina. Toki se siihenkin kai sopeutuu ja sopii, mutta jotenkin talvinen ja alaston lehtikuusiaita ei oikein miun esteettiseen makuun sovi. Mielummin rehellinen suomalainen kuusi tai sitten joku tuija tms.
Onhan ne kaikki muutkin aidat alastomia talvella,paitsi ikivihreät.
Ainaski lehtikuusi on kamalaa roskaan,vielä talvellakin sieltä varisee ne neulaset ja niitä on joka puolella.
lehtikuusi sietää hyvin leikkausta ja on kapeiden lehtiensä vuoksi koristeellinen. Lehdet putoavat varmasti talveksi eikä se roskaa.Kokeile myös leikattuna muotopuuna!
Ei lehtikuusessa ole lehtiä vaan neulasia.Olen edellisen kanssa samaa mieltä että se vasta roskaa.Keltasia neulasia on joka puolella,niitä lentelee syksyllä ja vielä talvellakin vaikka kuinka pitkälle, tuulisella ilmalla.Talvella ja syksyllä oksia katkeilee ja putoilee maahan. Se on niin 'hauras' puu.Mutta kaunis puu se on,keväällä varsinkin kun se on hiirenkorvalla.
Älä hyvä mies sitä roskaläjää pihallesi laita!!!
Kasvaa ympärysmitaltaan 2-4m:ksi.
kokeile ihmeessä. lehtikuusi tuoksuu ihanasti, varsinkin neulasten puhjetessa. ei kasva ympärysmitaltaan parimetriseksi, jos se on leikattavassa aidassa.
No keväällä se on oikein kauniin vaaleanvihreä, kesällä tummemman vihreä ja syksyä kohti kellastuu ennen kuin varistaa neulaset. Kestää maantiesuolaa juuri siksi kun ei ole talvella aurausaikaan niitä neulasia, joita suola vahingoittaa. Lehtikuusen voi leikata kapeaksi. En kyllä ole aitana kellään nähnyt. Kokeile!
Milloin on paras aika leikata/muotoilla ?
Minä olen nähnyt lehtikuusiaidan ihan maastossa, eikä se mielestäni ole millään lailla ruma talvellakaan, tosin pidän puista eniten luonnollisessa kasvumuodossaan.
Ne talveksi karisevat neulaset...
-Ovatko ne roskia vai eivät, siitä voi jokainen muodostaa oman mielipiteensä.
Itse perustaisin lehtikuusiaidan hieman korkeampana versiona varjoisaan/puolivarjoisaan paikkaan, ja istuttaisin lehtikuusien alle alppiruusuja, jotka pitävät siitä happamasta karikkeesta.
Lehtikuusi kestää tiesuolaa myös siitä syystä, että sen juuristo ei meikäläisen kuusen tapaan ole pinnallinen, vaan tunkeutuu syvempiin maakerroksiin.
Tästä syystä kookaskin lehtikuusi on kyllin läpäisevässä maassa myrskyn kestävä.