Tietokoneiden nopeuskehitys jatkuu vielä pitkään

Tietokoneet ne tulevat vain koko ajan entistä nopeimmiksi ja suorituskykyisemmiksi. Itse uskon tämän kehityksen jatkuvan vielä pitkään, ellei jopa loputtomiin. Jotkut tiedemiehet ovat sanoneet, että fysiikan lait tulevat vastaan, mutta ei se ole niin varmaa, entäs jos tietokoneiden nopeuskehitys rupeaa rikkomaan fysiikan lakeja? Rikkoohan esimerkiksi ilmaston lämpeneminenkin fysiikan lakeja, joten miksei niin voisi käydä myös tietokoneiden nopeuskehityksessä.
3182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Fysikan laki on mielenkiintoinen termi. Aivan kuin ihminen olisi määritellyt miten luonto toimii. Itse asiassa maailma toimii kuten toimii ja ihminen on rakentanut siitä matemaattisia malleja, jotta tapahtumat olisivat ymmärrettäviä ja ennustettavia.

Jokaisessa tekniikassa tulee joku raja vastaan. Kuten vaikka nykyisten mikropiirien nopeudessa. Mutta se ei estä sitä että muunneltu tai kokonaan toinen tekniikka ei nopeuden lisäystä toisi.

Ilmaston lämpeneminen taas on suurta huuhaata ja raakaa rahastusta. Ilmasto on muuttunut aina. Vaikka teorioita vaihtelun syistä on esitetty ripakopallisia niin yhtään niistä ei ole voitu osoittaa oikeaksi. Mutta ehkä joskus sekintapahtuu.

Äänestä

Ehkäpä nimenomaan supertietokoneiden uudet teknologiat ja niiden mukanaan tuomat aivan käsittämättömät teholisät auttavat meitä ihmisiä vielä joskus ymmärtämään ilmastoa ja ennustamaan säitä. ; )

Äänestä

Ilmaston lämpeneminen ei riko fyysikan lakeja, ja toisekseen, tietokoneiden nopeuskehitys on hidastunut valtavasti viimeisen 7v aikana. Fyysikan lait ovat tulleet vastaan parissakin asiassa.. Ensiksikin, valonnopeutta ei osata ylittää minkä takia muistien hakuajat ei ole kasvaneet jonkun DDR400:n jälkeen, ja kellotaajuuden kasvattaminen on hyytynyt pahasti 2GHz jälkeen lämpörajoitteiden takia.

On odotettavissa, että sarjallinen nopeus ei pahemmin kasva mutta rinnakkaisuus lisääntyy niin pitkään kuin Mooren laki on voimassa, eli jonnekin 10nm asti ainakin. Sen jälkeen arkkutehtuurit menee vaihtoon ja nopeutta saadaan viilattua lisää useita vuosia. Käytännössä näkyy vaan niin, että tietokoneiden nopeuskehitys hidastuu kokoajan kuten on hidastunut viimeiset 7v.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lluonnontieteilijä kirjoitti:

Tietokoneet ne tulevat vain koko ajan entistä nopeimmiksi ja suorituskykyisemmiksi. Itse uskon tämän kehityksen jatkuvan vielä pitkään, ellei jopa loputtomiin. Jotkut tiedemiehet ovat sanoneet, että fysiikan lait tulevat vastaan, mutta ei se ole niin varmaa, entäs jos tietokoneiden nopeuskehitys rupeaa rikkomaan fysiikan lakeja? Rikkoohan esimerkiksi ilmaston lämpeneminenkin fysiikan lakeja, joten miksei niin voisi käydä myös tietokoneiden nopeuskehityksessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu