Moikka!
Kuopioon ollaan tulossa asuntomessuille (25-35v) ikäluokassa ja mahdollisesti yövytäänkin Kuopiossa. Mitä muuta kivaa Kuopiosta löytyy kuin asuntomessut sellaiselle, joka ei paljon muuta tiedä kuin Puijon tornin! ;-)
Hyviä/edullisia ruokapaikkoja otetaan myös ilolla vastaan.
Kiitos jo etukäteen, jos löytyy avuliaita neuvojia Kuopiosta.
Vinkkejä Kuopioon?
23
748
Vastaukset
- 16+8=?
Torilla kannattaa käydä ihmettelemässä rakennustyömaata.
- Pari kohdetta
- Parin tunnin risteily Kallavedelle. Tosi ok, hyvät maisemat. Yksinkertainen juttu mutta toimii.
- Vuorilammen luontopolku. Katso tarkemmin jostain vaikka Googlen avulla. Käytännössä kaupunkialueella oleva erämaa, jonne ei moottoritien melu yllä. Tuntumaan pääsee autolla parkkiin.
- Tori on aina tori, vaikka toinen puolikas siitä on kaivettu auki parkkitilojen lisärakentamisen takia.
- ravintoloita on torin tuntumassa ja kauppakadulla. Oma suosikki on kreikkalainen ravintola Sokoksen kulmalta hieman ylöspäin Tulliportinkatua. Suht edullinen ja hakkaa laadussa ketjujen ravintolat (Rosso ja Amarillo torin vastakkaisilla puolilla). Harald löytyy Sokoksen talosta. Kauppakadulla Intro ok. Isä Camillo laadukas paikka.
Asuntomessuille mennessä Jynkässä on paikallisravintola Käskynkkä, jossa on erittäin hyvä ruoka eikä paikallinen retkujengi siellä istu, kun tuopin hinta on sopivan korkea heille.
Edullisen hotellin saaminen voi olla tässä vaiheessa jo hieman kiven alla.
Ketjujen ulkopuolinen ok hotelli aivan kaupungin keskustassa on Hotelli Jahtihovi. Se voi olla vähän halvempi kuin sokkarin tai scandicin hotellit.
Keskustan ulkopuolella Rauhalahti tai Isovalkeinen voivat tarjota kanssa suht edullista majoitusta, mutta kun on kysyntää, niin on täyttä ja hinnatkin nousee.- 132033
Harald on Truben kulmassa Sokoksen vieressä. Rossoon ei kannata mennä. Pienet annokset ja kalliit hinnat.
Ravintola Kallavesj voisi olla hyvä paikka. - paikallisristeilyt
ovat valitettavasti nykyisin lähinnä vain Saaristokaupungin rantoja kiertäviä. Ja senhän näette jo asuntomessuilla. Savonlinnassa on paljon aidompi tunnelma ja maisemat upeita ja Saaristokaupunkia hienompia taloja aidon lähes ulkosaaristosaarten maisemilla löydätte, kun lähdette Espoon Otaniemestä vain muutama euroa maksavalla parin tunnin vesibussikierrokselle pitkin ökyrantoja ja Espoon ulkoilusaaristoon. Tosi kiva juttu ja halutessaan voi hypätä pois jollenkin ulkoilusaarelle ja lähteä parin tunnin päästä jatkamaan matkaa. Muistaakseni se on Espoon kaupungin liikuntaviraston, joten sen sivuilta löytyy aikataulut.
- Kaikkea hauskaa löyt
Ajelkaa katu muutoinkin (omalla autolla) kuin järveltä päin katsottuna. Siellä on kiva ihailla maisemia kun tie kiemurtaa vesistön keskellä ja syödä jätskit.
Satamasta taas löytyy reipasta iltamenopaikkaa. Ja risteilyt toimivat muuten myöhemmälläkin, iltaristeilyjä ja sisävesiristeilijällä voi syödäkin.
Ostakaa mansikkaa torilta vaikka tori onkin nyt semmoisen remonttimelskan keskellä, mutta on siellä silti mukava toritunnelma ja kauppahalliin pääsee kans vaikka alkuun saattais epäilyttää että suljettu ois kun aitausta on siellä ja täällä, mutta hallin ovet on auki!- 18
Gasthaus ja Bierstube Karhunpesä.
- kuopijo
18 kirjoitti:
Gasthaus ja Bierstube Karhunpesä.
Pikku Pietarin torikujalla kannattaa varmaan käydä, se löytyy ihan keskustasta. Siellä on kivoja pikku putiikkeja joissa on kiva kierrellä vaikka ei olisi ostamassakaan mitään.
- Jalankin voi kulkea
Jalat alle ja kävellen voi myös mennä, näkee enemmän kuin auton ikkunasta.
Alla olevassa linkissä on kävelykarttaa lyhemmälle jos pitemmällekin reitille. Kävelyreittikartta -> Koe Kuopio kävellen ja lataa pdf. - Kävellen 2
Jalankin voi kulkea kirjoitti:
Jalat alle ja kävellen voi myös mennä, näkee enemmän kuin auton ikkunasta.
Alla olevassa linkissä on kävelykarttaa lyhemmälle jos pitemmällekin reitille. Kävelyreittikartta -> Koe Kuopio kävellen ja lataa pdf.Jaa että se linkki sitten unohtui.
http://www.kuopio.fi/vap.nsf/TD/270405094955478?OpenDocument - ....................
Kävellen 2 kirjoitti:
Jaa että se linkki sitten unohtui.
http://www.kuopio.fi/vap.nsf/TD/270405094955478?OpenDocumentKeskustan puistoissa on liian vähän penkkejä varjoisissa paikoissa. Kävelin tuossa keskustan puistoissa ja melkein kaikki penkit olivat suoraan auringonpaisteessa. Kaikki penkit jotka olivat varjossa olivat varattu.
Kuopionlahdellakin penkit on laitettu miten sattuu. - pohjoiseen yli
Kallansiltojen ja palatkaa Joensuuhun erkanevan rampista takaisin Kuopioon päin. Kuopion upeimmat näköalat ovat Sorsasalon liittymän jälkeen oikealla puolella. Siinä on oikeasti hieno järvimaisema. Aivan eriluokkaa kuin Saaristokadulla edes sen kivimuurin ylitsenähdessä. Kallansilloilla kannattaa vähän hidastella maisemaa ihaillen, vaikka paikallinen liikenne saattaakin hermostua. Ja sen maiseman näkeminen on jo vaikeutumassa, kun tekevät uutta tietä. Kohta ei ole enää mahdollista ihailla molemmille puolille avautuvaa järvimaisemaa, kun pitää paahtaa 120m km silmässä paikalliset kuskit puskurissa kiinni ja kun rinnakkaistieltä ei näy kuin yhdelle puolelle.
- makoilee
.................... kirjoitti:
Keskustan puistoissa on liian vähän penkkejä varjoisissa paikoissa. Kävelin tuossa keskustan puistoissa ja melkein kaikki penkit olivat suoraan auringonpaisteessa. Kaikki penkit jotka olivat varjossa olivat varattu.
Kuopionlahdellakin penkit on laitettu miten sattuu.vakiojengi kassit kilisten.
- vain yhteensuuntaan
kuopijo kirjoitti:
Pikku Pietarin torikujalla kannattaa varmaan käydä, se löytyy ihan keskustasta. Siellä on kivoja pikku putiikkeja joissa on kiva kierrellä vaikka ei olisi ostamassakaan mitään.
näkevä niin kannattaa käydä katsomassa, sillä vanhoja aittarakennuksia on vain yhdellä puolella kapeaa kujaa ja toisella pelkkää aitaa.
- nti kesäheinä
Olimme 12.7 lounasristeilyllä Osmo-laivalla, emmekä voi mitenkään suositella sitä kenellekkään! Todella ala-arvoinen "buffet". Kanaa ilman kastiketta ja mausteita, suolatonta riisiä, nahjistunutta salaattia, kinkkusalaatti maistui vanhalta. Sämpylät oli ok, juomana vettä ja kotikaljaa. Ei todellakaan mikään makuelämys! Kuitenkin lounasristeily maksaa 18,5€. Kannattaa syödä Wanhassa satamassa ja sitten risteilylle. Niin mekin teemme seuraavan kerran..
- tihnnana
torille vaan ostamaan multa herkulliset mansikat ja muutenkin kahtomaan sitä työkoneitten ja hiekkakasojen määrää ja kuuntelemaan poranjyrinää. Jälkiruuaksi Partasen lihapiirakkaa sitten.
Koettakaa myös löytää reitti kauppahalliin, siellä on minun mielestä mukava vaan kierrellä.
Satamassa on myös kaunista, sinne on matkaa puolisen kilometriä torilta. Sieltä löytyy myös terassia ja ravintolaa ja tosiaan Kallavesi-risteily on ihan ookoo juttu myös!- "luokseenvetävän"
pölyisyyden ja työkoneiden metelin jo kuvasitkin. Satamassa on terassi ja siellä mölyäviä ympäripäissään olevia kaupunkilaisia. Kävin viime kesänä ja en mene uudestaan. Yksi pikkuriikkisen maistanut pariskunta riiteli savolaiseen tyyliin iltapäivällä.
- paikallinen
"luokseenvetävän" kirjoitti:
pölyisyyden ja työkoneiden metelin jo kuvasitkin. Satamassa on terassi ja siellä mölyäviä ympäripäissään olevia kaupunkilaisia. Kävin viime kesänä ja en mene uudestaan. Yksi pikkuriikkisen maistanut pariskunta riiteli savolaiseen tyyliin iltapäivällä.
risteillen alahovin viinitilalle, kävellen väinölänniemi ympäri ja illanviettoa satamassa,kummisedässä tai rauhalahdessa jossa kylpylä,tanssiravintola,jätkänkämppä ja leirintäalueen ohjelmat
- kävely on
paikallinen kirjoitti:
risteillen alahovin viinitilalle, kävellen väinölänniemi ympäri ja illanviettoa satamassa,kummisedässä tai rauhalahdessa jossa kylpylä,tanssiravintola,jätkänkämppä ja leirintäalueen ohjelmat
extreme-laji, sillä se on maankuulu nuorten rattijuoppojen hurjastelurata. Harvase ilta nuoret ajelevat päin puita. Todella mukavaa kävelyhetkeä =) Jos selviätte hengissä niin menkää kuuntelemaan satamaan juoppojen meuhkaamista. Niinpä meuhkasivat näköjään toissapäivänäkin jo iltapäivällä siellä terassilla.
- Saana37
kävely on kirjoitti:
extreme-laji, sillä se on maankuulu nuorten rattijuoppojen hurjastelurata. Harvase ilta nuoret ajelevat päin puita. Todella mukavaa kävelyhetkeä =) Jos selviätte hengissä niin menkää kuuntelemaan satamaan juoppojen meuhkaamista. Niinpä meuhkasivat näköjään toissapäivänäkin jo iltapäivällä siellä terassilla.
Joo, ei uskalla sinne mennä. Onhan tässä kymmenen vuoden aikana ollut ainakin 3 kolaria. Tiedä milloin sattuu omalle kohdalle. Ukkoset on myös aika pelottavia.
- päivänä
Saana37 kirjoitti:
Joo, ei uskalla sinne mennä. Onhan tässä kymmenen vuoden aikana ollut ainakin 3 kolaria. Tiedä milloin sattuu omalle kohdalle. Ukkoset on myös aika pelottavia.
menivät tuossa toukokuussa päin puuta. Vähän huumorillahan tätä kuitenkin kirjoitellaan=)
- K.Ulinaristi
Erinomaisia Musta Lammas, Os ja Kummisetä. Näistä Kummisedässä edullisimmat hinnat ja ehkä paras palvelukin.
- Anonyymi
Onko missä Kuopiossa aikuisille sopivia terasseja kesäillan viettoon .
Mitä nykyisin satamassa on ?- Anonyymi
Årltts o n paras katsos kun haju on siellä vähissä
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971513- 2091458
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59980Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K50747Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49735Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉53682En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40676The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut4673Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.34660